[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

دانستی های زایمان سزارین + فیلم جراحی

زایمان سزارین چگونه انجام می شود؟ در گذشته به دلیل شرایط بد مادر و نوزاد در حین زایمان، مشکلات فراوانی ایجاد می شد. این مشکلات سبب می شد که جان مادر و نوزاد به خطر بیافتد. عمده ترین دلیل، آمار بالای مرگ و میر نوزادان در حین تولد در سال های گذشته عدم انجام عمل سزارین بوده است. البته نباید نادیده گرفت که انجام این عمل بدون ضرورت نیز می تواند سلامت نوزاد را تهدید کند. با این حال، در سال های اخیر اغلب مادران ایرانی به دلایل مختلف تمایل به انجام زایمان سزارین دارند.

زایمان سزارین یکی از پرطرفدارترین روش های زایمان است که در کشور ایران اکثریت زنان تمایل به انجام زایمان سزارین دارند. این روش زایمان همانند یک جراحی است که نیاز به برش بر روی ناحیه شکم می باشد.

دانستنی های درباره زایمان سزارین

فیلم عمل زایمان سزارین از نزدیک

در ادامه می توانید فیلم زایمان طبیعی دکتر ماندانا لطفی یگانه، متخصص زنان و زایمان و نازایی را ببینید.

زایمان سزارین چیست؟

در این شیوه، به جای خروج نوزاد از دهانه رحم، با ایجاد شکاف بر روی شکم مادر، نوزاد خارج می شود. در بسیاری از موارد، با توجه به شرایط جنین در رحم، احتمال انجام سزارین قابل پیش بینی است. در برخی موارد نیز، مادران به دلیل ترس از زایمان طبیعی یا عدم ایجاد تغییرات در ناحیه تناسلی، سزارین را انتخاب می کنند. اما در برخی موارد، این عمل گزینه ای اجباری است. گاهی مادرانی که تمایل به انجام زایمان طبیعی دارند، اما شرایطی پیش می آید که پزشک به ناچار سزارین را انتخاب می کند. در سال 2015 تحقیقی در امریکا انجام شد که نشان داد بیش از 25 درصد از کودکان از طریق سزارین به دنیا آمده اند.

دلایل اصلی زایمان سزارین

 • در مادرانی که فرزند اول خود را از طریق سزارین به دنیا آورده اند، زایمان طبیعی ریسک بالایی دارد. از این رو در این دسته از افراد زایمان بعد نیز باید به روش جراحی صورت گیرد.
 • ممکن است برخی بانوان روی رحم خود عمل های مختلف مانند عمل فیبروم رحم انجام داده باشند. این مادران نیز نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند.
 • اغلب مادرانی که چند قلوزایی دارند نیز نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند.
 • اگر نوزاد وزن بالایی داشته باشد نیز نمی تواند آن را به صورت طبیعی به دنیا آورد.
 • اگر قرارگیری جنین در رحم به صورت برعکس و نامتعارف باشند نیز زایمان طبیعی غیر ممکن خواهد شد.
 • در برخی مادران، جفت در بارداری سر راه قرار دارد. این دسته از افراد نیز نمی تواند به صورت طبیعی فرزند خود را به دنیا بیاورند.
 
 
 • افرادی که بنا به هر دلیل به انسداد دهانه رحم دچار شده باشند نیز گزینه دیگری هستند که باید برای تولد نوزاد از جراحی استفاده شود.
 • در صورتی که در جنین، اختلال طناب عصبی تشخیص داده شود، به دلیل ریسک بالای زایمان طبیعی، باید از روش جراحی برای تولد نوزاد استفاده می شود.
 • برای مادرانی که مبتلا به اچ آی وی یا سایر بیماری های عفونی هستند نیز زایمان به صورت طبیعی انجام نخواهد شد.
 • اگر مادری به بیماری زگیل تناسلی مبتلا شده باشد، به منظور پیشگیری از انتقال این بیماری به نوزاد هرگز زایمان به صورت طبیعی انجام نخواهد شد.
 • در مادرانی که رحم آنها به خوبی بزرگ نمی شود و یا در صورتی که نوزاد نتواند در کانال رحم حرکت کند نیز برای انجام زایمان روش جراحی بهترین گزینه خواهد بود.

انواع روش های زایمان سزارین

زایمان سزارین با دو روش بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی انجام می شود.

زایمان سزارین با بیهوشی عمومی

در روش بیهوشی عمومی، داروهای بیهوشی توسط متخصصین بیهوشی به مادر تزریق می شود و یک بیهوشی کامل و فرو رفتن به خواب عمیقی برای مادر ایجاد می گردد.

زایمان سزارین با بی حسی موضعی

روش بی حسی موضعی به دو روش اپیدورال و اسپاینال انجام می گیرد. در حقیقت در این روش ماده ای در فضای نخاعی توسط متخصص بیهوشی تزریق می گردد و در نتیجه ناحیه کمر تا انتهای پا بی حس می شود.

در این روش مادر به هیچ عنوان دردی را احساس نخواهد کرد اما کاملا هوشیار و بیدار می باشد و پس از تولد نوزاد می تواند صدای نوزاد را بشنود و آن را در آغوش گیرد. معمولا پس از زایمان با این روش مادر تا حدود دو ساعت درد ندارد و وضعیت عمومی او نرمال بوده و می تواند با نوزاد و اطرافیان خود ارتباط برقرار نمایید.

زایمان-سزارین

نحوه انجام زایمان سزارین

همانطور که می دانید این نوع زایمان با استفاده از جراحی انجام می شود. در نتیجه به بیهوشی نیاز است. اما امروزه به ندرت بیهوشی کامل در مورد بیمار انجام می شود. به عبارت ساده، امروزه به منظور هوشیاری مادر در حین تولد نوزاد، از بی حسی استفاده می شود. به منظور سهولت خروج ادرار در حین عمل، قبل از ورود مادر به اتاق عمل، لوله ای وارد مجاری ادراری او می شود. برای اینکه مادر در حین عمل با حالت تهوع مواجه نشود، از داروهای ضد اسید استفاده می شود.

به علاوه بر کاهش احتمال ابتلا به عفونت بعد از عمل نیز به مادر آنتی بیوتیک وریدی تزریق می شود. در برخی موارد نیز، با توجه به تشخیص پزشک و بعد از عمل برای مادر آنتی بیوتیک تجویز می کند. در برخی موارد، و در برخی بیمارستان ها برای اینکه مادر در جریان کامل روند درمان باشد امکان مشاهده عمل را برای او فراهم می کنند. البته این مورد با درخواست خود بیمار انجام می شود.

پس از بیهوشی یا بی حسی، برشی افقی بر روی شکم مادر ایجاد می شود. لایه های زیرین نیز برش داده می شود تا پزشک به عضله شکمی دسترسی داشته باشد. در این عمل برش رحم نیز به صورت افقی و در قسمت زیرین آن است. اما در برخی از موارد، مثلا در صورتی که نوزاد نارس است ناچار می شویم که در رحم برش عمودی ایجاد کنیم. در این موارد، مادر به هیچ عنوان نمی تواند زایمان های بعدی خود را به صورت طبیعی انجام دهد.

پس از برش نهایی در رحم، پزشک نوزاد را خارج کرده و بند ناف او را می برد. در این لحظه مادر می تواند برای مدتی کوتاه نوزاد خود را ببیند. نوزاد تحت معاینه کلی قرار می گیرد. و بخیه زدن شکم مادر نیز انجانمم می شود.

ریسک زایمان سزارین

با توجه به اینکه، این نوع زایمان به روش جراحی انجام می شود، در مقایسه با زایمان طبیعی ریسک بالاتری به همراه دارد. احتمال ابتلا به عفونت در سزارین بسیار بیشتر از زایمان طبیعی است. در برخی موارد، ممکن است بیمار درد و خونریزی زیادی را تجربه کند. در نتیجه، بستری طولانی مدت باید انجام شود. اگر فردی به داروهای بی حسی یا بیهوشی حساسیت نشان دهد، این مورد نیز می تواند خطراتی برای او به دنبال داشته باشد. بررسی های نیز نشان داده اند، احتمال ابتلا به عفونت تنفسی در کودکانی که به روش سزارین به دنیا می آیند، بسیار بیشتر از کودکان عادی است.

زایمان سزارین پر خطر

در برخی موارد ممکن است بارداری پرخطر باشد. این موارد خطر زایمان را نیز بالا می برد. ممنوعیت های دوران بارداری را در این مواقع باید رعایت کرد. به عنوان مثال برخی از بیماری های زمینه ای یا برخی از بیماری هایی که در دوران بارداری فرد به آن مبتلا می شود، نظیر دیابت، فشار خون و… می تواند ریسک زایمان را بالا ببرد. سزارین اورژانسی ممکن است به دلایل مختلفی نظیر تغییرات مایع امنیون به وجود آید.در برخی اوقات ممکن است زایمان به دلایل پزشکی زودتر از زمان مقرر انجام شود. تشخییص اسن امر به عده متخصص زنان و زایمان است.

شرایط لازم برای زایمان سزارین اورژانسی

 • در برخی موارد ممکن است ضربان قلب نوزاد به صورت غیر عادی افزایش یابد. در چنین شرایطی معمولا پزشک تحمل این شرایط را برای نوزاد خطرناک می داند. در نتیجه باید با استفاده از جراحی نوزاد به دنیا بیاید.
 • در صورتی که افتادگی بند ناف ایجاد شود، ممکن است اکسیژن کافی در اختیار نوزاد قرار نگیرد. در نتیجه در این موارد به صورت اورژانسی برای تولد نوزاد باید از جراحی استفاده شود.
 • اگر در فردی، مشکل جداشدن ناگهانی جفت از رحم رخ دهد، هیچ راهی به جز استفاده از جراحی برای تولد نوزاد وجود ندارد.
 

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

یکی از سوالات شایع در میان افراد این است که آیا زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین؟ البته این سوال کمی شبه برانگیز است که بایستی گفت هیچ کدام از این دو روش نسبت به دیگری ارجحیت ندارند، بلکه روش انجام زایمان براساس شرایط بیمار مشخص می شود، که این فرد خاص بهتر است زایمان طبیعی داشته باشد یا سزارین.

اما بعنوان یک قانون کلی در صورتی که فردی هیچ مشکل خاصی نداشته باشد و بتواند یک زایمان طبیعی خوب و بدون عارضه داشته باشد قطعا این روش بهتر از آن است که بدون هیچ دلیلی بخواهیم زایمان سزارین انجام دهیم.

عوارض زایمان سزارین

زایمان سزارین به نسبت زایمان طبیعی با عوارض بیشتری همراه است در صورتی که تا به امروز به ندرت شاهد چنین عوارضی بودیم.

 به هر حال زایمان سزارین با عوارضی همچون؛ بیهوشی، جراحی، ریسک عفونت ناحیه تناسلی و خونریزی همراه است. برای پیشگیری از چنین عوارضی بهتر است قبل از مراجعه به پزشک در انتخاب پزشک و متخصص زنان و زایمان خود دقت نمایید.

چه افرادی کاندید مناسب زایمان سزارین هستند؟

افرادی که سابقه زایمان سزارین دارند، توصیه می شود که زایمان بعدی آن ها به صورت سزارین انجام شود.

در مواردی که جفت به صورت غیرطبیعی جایگزینی پیدا کرده و چسبندگی شدید بافت دیواره رحم وجود داشته باشد.

در صورتی که مادر سابقه جراحی میومکتومی بر روی رحم دارد و رحم باز شده است. به دلیل آنکه احتمال پارگی در زایمان وجود دارد، به همین دلیل ترجیح داده می شود تا زایمان سزارین صورت گیرد.

در صورت ابتلا به عفونت هرپسی در ناحیه واژینال و عفونت اچ آی وی در مادر بهترین روش زایمان، سزارین خواهد بود زیرا زایمان طبیعی سبب انتقال عفونت به جنین می شود.

گاهی اوقات بنا به شرایط خاص جنین و در معرض خطر بودن آن، مادر مجبور به انجام زایمان سزارین می باشد. از جمله این شرایط عبارت است از:

قرار گرفتن جنین در شرایط خاص و قادر به تحمل زایمان طبیعی نبودن و احتمال بروز عوارض از عوامل است که می بایست حتما زایمان به صورت سزارین انجام گیرد.

همچنین چندقلویی، مشکلات RH خونی در جنین، جنین نارس یا دیررس، قرار گرفتن غیرطبیعی جنین، جفت سرراهی و پایین، بزرگ بودن جنین و متناسب نبودن سر جنین با لگن مادر از دیگر عواملی است که سبب می شود تا زایمان سزارین انجام شود.

پس از معاینات لازم در دروان بارداری ممکن است متخصص زنان و زایمان این شیوه را برای به دنیا آوردن نوزاد پیشنهاد دهند.

خطرات زایمان سزارین چسیت؟

در برخی از موارد ممکن است احساس ناراحتی کنید و یا پس از به دنیا آوردن مشکل با عوارض رو به رو شوید. با اینکه این عوارض به صورت نادر اتفاق می افتد اما باید به آن توجه لازم را داشت. از جمله آن ها می توان به موارد زیر شاره کرد:

 • خوریزی شدید از محل برش و بخیه های روی شکم و یا واژن
 • ورم، قرمزی و درد زیاد شونده در ناحیه برش خورده
 • خونریزی واژینال به گونه ای شدید باشد و یا لخته های بزرگ خون دیده شود.
 • تب
 • بوی بد عفونت  از اندام تناسلی
 • حساسیت و سفتی بیش از حد سینه ها
 • سرگیجه و حالت تهو

گاهی ممکن است برخی از عوامل بازدانرده موجب بهوبدی بخیه ها شود.  با اینکه این مورد هم نادر اتافق می افتد، اما دیده شده حتی یک سال پس از به دنیا آوردن بچه هم بخیه ها باز شده است. پس در معاینات پزشکی پس از جراحی باید همه علائم را با پزشک در میان بگذارید.

 

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

مراقبت های بعد سزارین
 • طبیعتا انجام برخی فعالیت های روزمره و فعالیت های ورزشی بهتر است به مدت یک تا دو هفته انجام نشود تا هیچ گونه درد و فشاری به فرد وارد نگردد.
 • احساس کمی درد در ناحیه جراحی یک امر طبیعی است که بهتر است احساس خود را با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مطرح نمایید تا در صورت لزوم از داروهای مسکن استفاده کنید.
 • خونریزی پس از زایمان طبیعی است ولی اگر غیر طبیعی به نظر آمد بهتر است با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید.
 • افراد پس از زایمان تنها مجاز هستند که از پدهای بهداشتی استفاده نمایند و استفاده از تامپون های داخلی ممنوع می باشد.
 • در صورت داشتن هر گونه عفونت، قرمزی و التهاب در ناحیه بخیه بهتر است به دور از هر اتلاف وقتی با پزشک خود مشورت نمایید.
 • مراقبت های پی از زایمان سزارین شامل مراقبت از ساعت اول پس از جراحی تا هفته ششم که بهبودی نسبی ظاهر می شود، است.
 • در هفته اول به هیچ عنوان نباید بار سنگین تر از وزن بچه توسط مادر بلند شود. انجام فعالیت های سبک و پیاده روی سبک برای مادر بلا مانع است
 • نحوه خوابیدن و یا سایر فعالیت های روزمره به هیچ عنوان نباید به گونه ای باشد که به بخیه ها فشار وارد شود. مراقبت از بخیه ها در طول دوره نقاهت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • از زمان پس از جراحی تا زمان مراجعه به پزشک از دوش واژینال استفاده نکنید و همچنین از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید
 • در طول دوران نقاهت از رژیم تغیه ای سالم استفاده کنید تا بهبودی زودتر حاصل شود.
 • در ادامه مقاله قصد داریم به سوالات شما در ارتباط با زایمان سزارین پاسخ دهیم.

خوابیدن پس از زایمان سزارین باید چگونه باشد؟

نحوه خوابین پس از زایمان سزارین یکی از سوالات متداول بانوان است. شما می توانید پس از انجام سزارین به پشت بخوابید. این مدل خوابیدن به شکم شما فشار وارد نمی کند. همچنین می توانید خوابیدن به پهلو را امتحان کنید. در هر دو مدل باید حواستان را جمع کنید در هنگام بلند شدن به بخیه های شما آسیب وارد نشود. اگر فشار خون شما پس از بارداری قابل کنترل نیست، بهتر است به بهلو بخوابید. یکی از مزایای خوابین به یهلو این است که علاوه بر عدم فشار به بخیه ها، بلند شدن شما در این شرایط آسان تر است.

پس از زایمان تا زمان خوب شدن بخیه ها به هیچ عنوان روی شکم نخوابید.

پس از زایمان چقدر باید راه برویم؟

پس از زایمان سازرین چقدر باید پیاده روی کنم؟ از کی باید پیاده روی را آغاز کنم؟ پیاده روی پس از زایمان طبیعی به مراتب آسان تر است. چرا که زخم و بخیه در این مدل زایمان بیشتر است. استراحت پی از این نوع زایمان ببیشتر از زایمان طبیعی است. بنابراین به هیچ عنوان نباید پس از آن به کار های خانه بپردازید. در روز اول به دلیل وجود اثرات داروی بیهوشی در صورت استفاده نباید به تنهایی نوزاد را در آغوش بگرید و راه بروید. پس از یک روز کم کم وضعیت جسمانی شما به صورتی می شود که رو به بهبودی می روید.

خوب شدن بخیه های زایمان سزارین چقدر طول می کشد؟

خوب شدن بخیه های زایمان زمان لازم دارد. در دروارن بهبودی پس از جراحی سزارین شامل مراحل مختفی می شود. اما به طور کلی در هفته چهارم تا ششم شما به بهبودی کامل دست پیدا می کنید. تعداد بخیه در این جراحی به برش ایجاد شده بستگی دارد. لازم است تا زمان بهبودی کامل محل بخیه را از آلودگی های محیطی حفظ کنید. زمان دقیق استحمام پس از جراحی را می توانید از پزشک سوال کنید. همچنین روند بهبودی جای زخم در زایمان به نوع بخیه های مصرفی نیز مربوط است.

آیا تزریق بی حسی در کمر باعث بروز درد کمر در آینده نمی شود؟

یکی از نگرانی ها در افرادی که قصد زایمان سزارین با بی حسی موضعی دارند، درد کمر ناشی از بی حسی موضعی در این ناحیه است. همان طور که می دانید طبیعتا بارداری سبب شل و کشیده شدن عضلات شکم و عضلات دو طرف ستون فقرات می شود ولی باید گفت کمر درد جز عوارض این روش نیست و می تواند به دلیل فعالیت های مادر اتفاق افتد.

کلام آخر

زایمان سزارین یک نوع روش زایمان به دور از خطر است، اما قبل از آنکه اقدام به تصمیم گیری در خصوص روش زایمان بهتر است با یک متخصص زنان و زایمان در این زمینه مشورت نمایید. امروزه تجهیزات زیادی در زمینه این نوع زایمان در دسترس پزشکان قرار گرفته که از خطرات زایمان به نوعی کم می کند. از طرفی بانوانی که به دلایل مختلف قادر به زایمان طبیعی نیستند، به پیشنهاد متخصص زنان می توانند به صورت سزارین زایمان کنند. خطرات و مراقبت های آن در مقاله به تفصیل شرح داده شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
(Visited 1,899 times, 5 visits today)
دکتر ماندانا لطفی یگانه

دکتر ماندانا لطفی یگانه

متخصص زنان و زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

فارغ التحصیل مجموعه مدارس استعدادهای درخشان ( سمپاد ) دبیرستان فرزانگان که در سال ۷۹ وارد رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم و در سال ۸۷ با توجه به سطح بالای نمرات بعنوان ده درصد دانشجویان برتر اجازه شرکت مستقیم در آزمون دستیاری رو پیدا کردم و وارد رشته زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران ، بیمارستان امام خمینی شدم .

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک