[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

یائسگی و هر آنچه زنان باید بدانند

یائسگی به عنوان یک دوره زمانی در هر خانم تعریف می شود که سن شروع آن بین 45 تا 55 سال می باشد. زمانی که تخمدان ها تولید تخمک را متوقف می کنند و در نهایت سیکل قاعدگی متوقف می شود.

این دوره زمانی تنها به صورت ساده و توقف سیکل قاعدگی نیست، اتفاقات هورمونی که در بدن می افتد، تاثیرات بسزایی بر روی تمام ارگان های بدنی دارد و می تواند تغییرات بسیار قابل توجه ای در زندگی یک فرد ایجاد کند.

با پزشکی مدرن سطح و کیفیت زندگی و همچنین طول عمر انسان ها با گذشته ها بسیار فرق کرده است. در حال حاضر سن متوسط یک خانم 51 سال می باشد، که سن بسیار پایینی است یک خانم به دلیل تاثیرات یائسگی آن فعالیت و توان ذهنی و فیزیکی خود را از دست بدهد.

در نتیجه زنان بایستی کاملا به این دوره آگاه باشند، تا عوارض ناخواسته ای برای آنها پیش نیاد و این که ناخودآگاه می تواند بر روی آن ها تاثیراتی بگذارد زیرا تمامی این ها قابل اصلاح است و تنها کافیست که فرد آگاه باشد و از آن ها مطلع باشد.

یائسگی
یائسگی

یائسگی زمانی است که یک خانم دیگر پس از آن توان باردار شدن ندارد، یائسگی به طور ناگهانی اتفاق نمی افتد و بیشتر زنان قبل از توقف کامل عادت ماهیانه چندین سال تغییر در زمان بندی سیکل های ماهانه و حجم خونریزی که در هر سیکل قاعدگی پیش می آید را تجربه می کنند، که این تغییرات ناشی از کاهش سطح هورمون استروژن در بدن می باشد.
این تغییرات هورمونی می تواند با علائم دیگری مانند: گرگرفتگی، تعریق شبانه، تغییرات در خلق و خو، خشکی واژن و مشکلات خواب همراه باشد. در نتیجه زمانی گفته می شود که یک خانم یائسه شده است که به مدت یکسال عادت ماهانه نشده باشد.

سن متوسط یائسگی در جهان 51 سال می باشد، یائسگی یک بخش کاملا طبیعی از زندگی یک خانم است و به طور معمول نیاز به درمان ندارد، اما تغییراتی در دوره زمانی یائسگی و پس از آن اتفاق می افتد که بعضا می تواند آزاردهنده باشد و در صورتی که خانمی این علائم آزاردهنده را پیدا کند، درمان های بسیار موثر در دسترس هستند.

عادت های ماهیانه معمولا بدین ترتیب هستند که از هم فاصله می گیرند که این حدود چهار سال ادامه پیدا می کند. به طور مثال به جای آنکه فرد هر چهار هفته سیکل قاعدگی برای آن اتفاق افتد هر پنج تا شش هفته ایت اتفاق رخ خواهد داد و در نهایت سیکل های قاعدگی قطع می شوند.

یائسگی زودرس

در صورتی که فردی قبل از چهل سالگی یائسگی شود، بدین نوع یائسگی، یائسگی زودرس یا نارسایی تخمدانی پیش از موعود گفته می شود.

ولی اگر فردی بیش از 45 سال سن دارد و به مدت دوازده ماه عادت ماهانه نداشته اید، احتمال آن خیلی زیاد است که وارد یائسگی شده باشید.

بیشترین زنان در این مرحله نیاز به تست های آزمایشگاهی برای تایید ندارند، مخصوصا اگر تعدادی علائم همراه مانند گرگرفتگی و خشکی واژن داشته باشند، که این علائم خود می تواند تایید کننده باشد که فرد یائسه شده است.

ولی اگر فردی زیر 45 سال سن داشته باشد و سیکل های قاعدگی آن متوقف شده است و یا احساس می کنید که علائم یائسگی پیدا کرده اید حتما بهتر است در چنین شرایطی با متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید.

زیرا در این مرحله آزمایشات هورمونی برای سطح اندازه گیری هورمون ها انجام شود و مشخص گردد آیا این علائم ناشی از یائسگی است یا علائم دیگری دارد.

یائسگی زودرس
یائسگی زودرس

هیسترکتومی و یائسگی

برخی از زنان براساس مشکلاتی که دارند انجام جراحی هیسترکتومی یا برداشتن رحم به آن توصیه می شود. در چنین مواقعی سوالی که ذهن اکثریت این افراد را به خود مشغول می کند این است که آیا برداشتن رحم منجر به یائسگی می شود و در چنین شرایطی چه باید کرد؟

در صورتی که جراحی هیسترکتومی برای فرد انجام شود و تنها رحم برداشته شود و تخمدان ها سالم در بدن فرد باقی بماند این افراد دارای هورمون بوده و همانند افراد دیگر در سن یائسگی دچار یائسگی می شوید اما برای این افراد تشخیص کمی سخت خواهد بود زیرا پس از جراحی فرد رحم نداشته و عادت ماهانه نخواهد داشت و این امر سبب می گردد تا دقیقا همانند افراد دیگر مشخص نشود. در چنین شرایطی افرادی که رحم ندارند تنها با علائم می توان تشخیص داد که یائسه شده است.
در نهایت بگوییم، برداشتن رحم هیچ تغییری در هورمون ها ایجاد نمی کند و فرد یائسگی در سن طبیعی خود تجربه خواهد کرد.

چه تغییراتی در زمان یائسگی نیازمند بررسی خواهد بود؟

تغییراتی هورمونی چند سال به طول خواهد انجامید، بدین ترتیب که ممکن است فرد بیش از یک ماه یکبار سیکل قاعدگی داشته باشد یا اینکه احتمال دارد که تعداد روزهای سیکل های قاعدگی کاهش یابد این گونه تغییرات در سه تا چهار سال قبل از یائسگی طبیعی محسوب می شود.

اما به صورت کلی موارد نیاز به بررسی خواهد داشت، در حقیقت تشخیص خونریزی قاعدگی غیر طبیعی در زمان نزدیک قاعدگی کمی دشوار خواهد بود، ولی به عنوان قاعده کلی مواردی نیازمند بررسی می باشد.

به طو مثال اگر سیکل های قاعدگی فرد به یکدیگر نزدیک شود و کمتر از سه هفته یکبار فرد عادت ماهیانه شود، گاهی نیز ممکن است حجم خونریزی ها افزایش پیدا کند، یا در مواردی ممکن است سیکل های قاعدگی منظم باشد اما در بین هر سیکل فرد لکه بینی داشته باشد.

مورد دیگری که بایستی حتما مورد بررسی قرار گیرد، خونریزی پس از یائسگی است. بدین صورت که فرد به مدت دوازده ماه سیکل قاعدگی نداشته اما پس از این دوازده ماه به یکبار عادت ماهانه داشته است، یا حتی در مواردی که فرد لکه بینی داشته حتما بایستی بررسی شود

یائسگی و احتمال بارداری

در حالت کلی قابلیت باروری با افزایش سن کاهش پیدا می کند و پس از 45 سالگی احتمال آنکه فردی باردار شود بسیار پایین است ولی احتمال آن وجود خواهد داشت.

در نتیجه اگر تمایل دارید که باردار نشوید در این دوره زمانی بایستی از روش های جلوگیری استفاده نمایید، به ویژه زنانی که سیکل های قاعدگی آن ها مرتب است. ولی اگر دوازده ماه از آخرین سیکل قاعدگی شما گذشت و فرد عادت ماهانه نداشت در این صورت می توان با اطمینان خاطر گفت؛ فرد باردار نخواهد شد.

علائم یائسگی

به طور معمول علائم در زنان مختلف متفاوت خواهد بود. زمانی که فعالیت تخمدان ها متوقف می شود، سطوح هورمون استروژن کاهش می یابد و همین کاهش سطح هورمون است که منجر به بروز علائم یائسگی می شود. برخی از زنان غیر از آنکه عادت های ماهیانه آن ها متوقف می شود، علامت دیگری پیدا نمی کنند.

اما برخی دیگر از زنان علائم شدیدی پیدا می کنند، که می تواند برای آن ها بسیار آزار دهنده باشد. معمولا این علائم قبل از قطع شدن کامل سیکل قاعدگی شروع می شود، به عبارتی زمانی که فرد وارد یائسگی کامل نشده است، این علائم اتفاق می افتد.

گرگرفتگی

شایعترین علائم یائسگی گرگرفتگی می باشد، شصت تا هشتاد درصد زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. به صورت احساس ناگهانی حرارات در صورت و در قسمت فوقانی قفسه سینه که سپس این احساس حرارت تمامی بدن را می گیرد و حدود دو تا چهار دقیقه طول می کشد و ممکن است با تعریق همراه باشد و پس از پایان گرگرفتی احتمال احساس لرز و سرما در خانم وجود خواهد داشت.

برخی از زنان در این چند دقیقه گرگرفتگی تپش قلب و احساس اضطراب را تجربه می کنند و برای آن ها ناخوشایند خواهد بود. گرگرفتگی می تواند روزی یک تا دو مرتبه و یا ساعتی دوبار ایجاد شود، در خانم های مختلف متفاوت خواهد بود. همان طور که ذکر شد، گرگرفتگی اغلب زمانی شروع می شود که سیکل قاعدگی به طور کامل متوقف نشده است.

به طور دقیق تاکنون علت گرگرفتگی مشخص نشده است، معمولا گرگرفتگی چهار سال ادامه پیدا می کند و پس از آن قطع می شود.
 
گرگرفتگی
گرگرفتگی

تعریق شبانه

یکی دیگر از علائم یائسگی تعریق شبانه می باشد، زمانی که در طول خواب ایجاد می گردد سبب ایجاد تعریق شبانه می باشد. گاهی نیز می تواند در حدی باشد تا تمامی لباس های فرد خیس شود و با احساس حرارت یا سرما ایجاد شود.

این احساس ممکن است چند بار در طول شب برای فرد ایجاد شود که منجر به مشکلات خواب برای فرد شود. ایجاد مشکلات خواب می تواند منجر به احساس خستگی در طول روز، منجر به عدم تمرکز فرد و خلق فرد را پایین بیاورد.

تعریق شبانه
تعریق شبانه

اختلال خواب

اختلال خواب یکی دیگر از علائم شایع دوره یائسگی است که ممکن است سخت به خواب روید یا گاهی خواب خوبی نداشته باشید و نیمه شب از خواب بیدار می شوید که تاثیر بسزایی در زندگی خواهد داشت.

در نهایت بگوییم در صورتی که هر کدام از این علائم ظاهر شدند سعی نمایید تا بدون اتلاف وقت سریع اقدام به درمان نمایید.

درمان های برای مشکلات خواب وجود دارد که به صورت تغییر الگوی سبک خواب و در صورت نیاز درمان های دارویی کوتاه مدت که بتواند به فرد کمک نمایید.

اختلال خواب
اختلال خواب

خشکی واژن

یکی دیگر از علائم یائسگی خشکی دستگاه تناسلی می باشد که در کنار آن کاهش میل جنسی اتفاق خواهد افتاد. که خوشبختانه درمان های متنوع همچون دارویی، غیردارویی، لیزر واژینال، آر اف می باشد که در صورت ایجاد این عارضه بسیار کمک کننده خواهد بود.

خشکی واژن
خشکی واژن

افسردگی

یکی دیگر از علائم این بیماری افسردگی می باشد، افسرگی بسیار شایع است. گاهی ممکن است احساس نمایید که دچار خلق پایین شده اید یا احساس غم داشته باشید یا در تمرکز کردن دچار اختلال شوید، که این یک امر طبیعی است و می تواند به دلیل کاهش سطح هورمون باشد، حتما به دنبال درمان باشید.

درمان های خوب و موثری برای افسردگی و یائسگی وجود دارد که می تواند بسیار کمک کننده باشد.

افسردگی
افسردگی

راه های ارتباطی با دکتر ماندانا لطفی یگانه:

شماره های تماس: ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴ – ۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴

صفحه اینستاگرام: drmandanalotfi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.​​​

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
(Visited 558 times, 1 visits today)

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک