[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

کولپوسکوپی رحم چیست؟

کولپوسکوپی رحم

جهان مدرنیته بسیاری از جهات زندگی انسان ها را به تسخیر خود در آورده است و این تسخیر در برخی وجوه خود مثبت و در برخی وجوه دیگر منفی بوده است. متاسفانه به علت زندگی ماشینی که داریم دچار حجم بالایی از استرس ها و اضطراب ها هستیم که خودش منجر به بیماریهایی بدنی و روحی می گردد. ولی خبر خوبی که پس از تمام ناامیدی ها باید بشارت دهیم این است که دستگاه های مجهز و پیشرفته تری برای درمان و رهایی از بسیاری بیماری ها در اختیار داریم.

بخش مهمی از بیماری جسمی مربوط به بیماری های زنانه است، از جمله انواع عفونت های ناحیه تناسلی و رحمی و غیره. رحم یکی از اعضای مهم و پیچیده بدن خانم ها است و حفظ سلامت این ناحیه بیش از پیش اهمیت دارد، چنانچه در ناحیه تناسلی و رحم تان علائم مشکوکی را مشاهده کرده اید می توانید از راه های گوناگونی برای تشخیص و درمان آن اقدام کنید.

با توجه به پیشرفتی که در علم پزشکی اتفاق افتاده است و هم اکنون شاهد نتایج مثبت آن هستیم. کولپوسکوپی رحم هم با ورود به عرصه پزشکی تحولات عظیمی ایجاد کرد، از سوی پزشکان هم استقبال زیادی شد. در این مقاله قصد داریم با یکی از روش های تشخیص بیماری و نیز درمان آن صحبت کنیم. روش کولپوسکوپی که این روزها احتمالا عده ای خیلی خوب با آن آشنا هستند ولی احتمالا عده ای هستند که با این روش درمانی آشنا نباشند. پس این مقاله را به آن دسته از بانوان و عزیزانی که برای اولین بار است که اسم آن را شنیده اند توصیه  می کنیم.

کولپوسکوپی رحم
کولپوسکوپی رحم

کولپوسکوپی رحم چیست؟

در واقع کولپوسکوپ یک دستگاهی است که در جهت انجام معاینات رحمی استفاده می شود. این روش یکی از روش های جدید در حوزه پزشکی زنان است. این روش امکان مشاهده کامل و دقیق را از رحم خانم ها فراهم می آورد. در حقیقت روش کولپوسکوپی در کمتر از ده دقیقه بسیار اطلاعات دقیقی از رحم را در اختیار ما می گذارد.

کولپوسکوپی به عنوان یک روش تشخیصی برای انواع بیماری های زنان در ناحیه رحم شناخته شده است، این عمل تشخیصی با کمک دستگاهی به نام کولپوسکوپ که یک نوع میکروسکوپ مجهز برای تصویر برداری است، تمامی سلول های داخل دهانه رحم را مورد ارزیابی قرار می دهند.  کولپوسکوپی می تواند به سرعت سلول های مشکوک به سرطان آن هم از نوع بدخیم را شناسایی کنند و خوشبختانه با توجه به گزارش های ارسال شده درصد خطای این روش بسیار کم است و حدود 99 درصد مواقع تشخیصی درست ارائه شده است.

در چه صورتی باید از روش کولپوسکوپی استفاده کرد

متخصصین زنان و زایمان در اثر برخی دلایل و علل از این روش استفاده کرده و به دنبال آنند از طریق این روش و با استفاده از این وسیله پیشرفته بتوانند اطلاعات لازم را برای اقدامات بعدی خودشان کسب کنند.

از جمله دلایل و علل که انجام کولپوسکوپی را ناگزیر می کند:

 1. در صورتی که نتیجه ای از تست پاپ اسمیر بدست آمده عادی نباشد متخصص زنان و زایمان انجام کولپوسکوپی را لازم و ضروری می داند.
 2. هنگامی که در آزمایش ناحیه تحتانی ( لگن ) گردنه رحم غیر طبیعی باشد بالاجبار باید از کولپوسکوپی استفاده شود.
 3. اگر در بخشی از آزمایشات مشخص شود که بیمار hpv دارند.
 4. اگر خونریزی غیر عادی دارید.
 5. هر نوع از مشکلاتی که در هر فردی متفاوت است و جزء موارد استثناست می تواند لزوم انجام این کار را فراهم کند.

فواید استفاده از روش کولپوسکوپی

 1. تشخیص سرطان هایی که امکان دارد در بخش دهانه رحم رخ دهد. در این روش لنز هایی که بر روی این دستگاه تعبیه شدند دهانه رحم را بزرگنمایی کرده و امکان دیدن دقیق این بخش را بهتر می گرداند. این روش بسیار روش ساده و سریعی است که در بسیاری از مطب ها و کلینیک های درمانی توسط پزشکان انجام می پذیرد.
 2. کسانی که دچار زگیل تناسلی شده باشند از این روش قابل شناسایی است.
 3. خانم هایی که سرطان واژن پیدا کرده اند با این روش می توان به سرطان شان پی برد.

به طور کلی این روش اطلاعات زیادی در اختیار پزشکان متخصص می گذارد تا جایی که می توانند بدانند آیا شخصی باید مورد آزمایشات بیشتری قرار گیرد یا خیر.

دکتر ماندانا لطفی یگانه جراح و متخصص زنان و زايمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ماندانا لطفی یگانه مراجعه نمایید.

نکاتی که لازم است درباره کولپوسکوپی بدانید

 1. انجام این کار با این دستگاه بیمار را متوجه درد یا فشار جدی ای نمی کند. صرفا مقدار کمی دچار سوزش می شود که به نتیجه ای که برای ما حاصل می کند می ارزد.
 2. همراه بیمار بهتر است نوار بهداشتی باشد زیرا که اگر نیاز باشد که عمل بیوپسی انجام شود کمی با خونریزی همراه است که نوار لازم می شود.
 3. کولپوسکوپی در زمان عادت ماهیانه نباید انجام شود. زیرا که خونریزی در این دوره باعث می شود نتیجه دلخواه و اطلاعات لازم را به دست مان ندهد.
 4. اگر داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید حتما به پزشک خود بگویید زیرا که ممکن است مشکل ساز باشد .
 5. کولپوسکوپی روش خطرناک و عجببی نیست ولی احتمالا بعدا از آن درد شدیدی را تجربه کنید.
 6. پس از انجام این روش احتمال اینکه ترشحات واژنی به رنگ های قهوه ای، سفید و سیاه داشته باشید بعید نیست. ولی البته که هرگز نگران کننده نبوده و امری طبیعی است.
 7. اگر نشانگان بروز و ظهور عفونت های واژنی پیدا کردید حتما با پزشک درمانگر خود در میان بگذارید تا از جزئیات واکنش های بدنی شما آگاه باشد و در صورت لزوم تجویز های لازم را داشته باشد.
 8. علامات و نشانه هایی که باید به آن حساس باشید: تب شدید، درد هایی غیر عادی و شدید در ناحیه شکمی و کمر و خونریزی هایی از ناحیه واژن که بیشتر از یک هفته به طول بینجامد.
 9. در این روش نیازی به بیهوشی بیمار نمی باشد.
 10. زنان باردار نیز می تواند از این روش استفاده کنند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام کولپوسکوپی هستند؟

 • افرادی که نتایج پاپ اسمیر نرمالی نداشته اند و پزشک احتمال وجود سلول های سرطانی در رحم را تایید کرده است.
 • آن دسته از خانم های که دچار زخم یا ترشحی غیر طبیعی از ناحیه واژینال شده اند.
 • کسانی که به زگیل تناسلی مبتلا شده اند.
 • زنانی که پس از برقراری روابط جنسی واژینال لکه بینی دارند.
 • خانم هایی که وضعیت دهانه رحم شان غیر طبیعی باشد.

چه افرادی برای انجام کولپوسکوپی ممنوعیت دارند؟

افرادی که مبتلا به بیماری های التهابی در ناحیه تناسلی خود هستند بایستی تا پس از بهبودی کامل از انجام کولپوسکوپی اجتناب ورزند. همچنین افرادی که رحم عفونی یا فریز شده ای دارند انجام کولپوسکوپی برای آن ها ممنوع خواهد بود.

چه آمادگی قبل از کولپوسکوپی رحم ضرورت دارد؟

 • یک روز قبل از انجام کولپوسکوپی رحم رابطه جنسی واژینال برقرار نکنید.
 • 24 ساعت قبل هم استحمام انجام ندهید.
 • هیچ گونه دارویی برای استعمال داخلی و خارجی واژینال تا 24 ساعت قبل نداشته باشید.
 • هنگام ورود به اتاق عمل حتما تعدادی نوار یا پدهای بهداشتی به همراه خود داشته باشید.

فرآیند انجام کولپوسکوپی چگونه فرآیندی است؟

 1. ابتدا باید از کاوری استفاده کنید و انجام کار بایستی باید با رعایت شرایط بهداشتی انجام شود.
 2. بر روی میز یا مکانی که قطعا پزشکان در مطب شان پیش بینی کردند باید دراز کشید.
 3. دکتر شما از وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن دیواره واژن استفاده می کند.
 4. با یک پد یا پنبه برای پاکسازی و رفع میکروب رحم و واژن استفاده می کند.
 5. بعد از انجام این مراحل از دستگاه کولپوسکوپ استفاده می کند و اطلاعاتی را که می خواهد جمع آوری می کند.
کولپوسکوپی
کولپوسکوپی

مراقبت های بعد از انجام کولپوسکوپی رحم

 • در صورتی کولپوسکوپی رحم را همراه با بیوپسی انجام داده اید ممکن تا چند روز بعد درد خفیفی در این ناحیه احساس کنید می توانید از پزشک خود بخواهید داروهای مسکن برای شما تجویز کند.
 • تا 24 ساعت بعد از اتمام کولپوسکوپی هیچ گونه رابطه جنسی واژینال برقرار نکنید.
 • هر گونه فعالیت های جسمانی سنگین و نیمه سنگین خود را تا مدتی محدود کنید.
 • به مدت یک تا دو هفته از دوش واژینال و تامپون استفاده نکنید.

آیا کولپوسکوپی رحم عوارض جانبی به همراه دارد؟

ریسک عمل کولپوسکوپی برای برداشتن مقداری از بافت رحم بسیار پایین است اما عوارضی بسیار نادری که تا کنون گزارش شده است شامل موارد زیر می باشد:

 • خونریزی غیر قابل کنترل تا حدود دو هفته ادامه داشته باشد.
 • تب و لرز
 • عفونت
 • بیرون ریختن ترشحات غیر عادی بد بو و رنگ از واژن
 • احساس درد در ناحیه لگن

توجه نمایید در صورت بروز هر کدام از این موارد فوق سریعاٌ به پزشک مراجعه کرده و جهت درمان اقدام کنید. البته بهتر است بدانید کولپوسکوپی رحم و هر گونه معاینات بالینی مانع و اختلالی برای بارداری محسوب نمی شوند.

هزینه کولپوسکوپی رحم

خبر خوب این که اکثر شرکت های بیمه طرف قرارداد تضمینی برای پرداخت مبلغی از هزینه های عمل درمانی دارند که برای کاهش بار مالی می توانید از بیمه خود کمک بگیرید. اما هزینه کولپوسکوپی رحم بر اساس پارامتر های مهم سنجیده می شوند. این متغیر ها نظیر: تخصص، تبحر و تجربه پزشک، موقعیت مکانی مطب وی، میزان دسترسی شما به مطب و هزینه ایاب و ذهاب، نوع بیمارستان محل عمل از جهت دولتی یا خصوصی، هستند. لذا به هیچ عنوان نمی توان قبل از معاینه و بررسی های لازم هزینه دقیقی را مشخص نمود، به همین منظور برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با یک متخصص زنان و زایمان در این زمینه مشورت نمایید.

هزینه جراحی کولپوسکوپی
هزینه جراحی کولپوسکوپی

سخن پایانی

در آخرین سطور این مقاله کوتاه باید بگوییم که این روش بسیار کار آمد و منجر به دستیابی به اطلاعاتی می شود که یکی از نقاط امید ما محسوب می شود. زیرا که بسیاری از نگرانی های ما در زمینه تشخیص بخش عمده ای از بیماری های واژنی و رحمی از بین می رود. اما توصیه ای که همواره خدمت بانوان عزیز داریم این است که در مراجعه و انتخاب متخصص زنان و زایمان دقت کرده و از کسانی استفاده کنند که قابل اطمینان بوده و درصد خطاهای انسانی و طبیعی آنها کمتر از دیگر گزینه ها باشد. امیدواریم در این مقاله آگاهی های لازم در زمینه این روش درمانی موثر را ارائه کرده باشیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
(Visited 573 times, 1 visits today)

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک