[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

همه چیز درباره لابیاپلاستی و دلایل انجام آن

زیبایی و اشتیاق برای زیبا بودن یک غریزه ی فطری است که هر انسانی دوست دارد زیبا باشد. این حس می توانند همانند هر حس دیگری بدست آید. ولی گاهی اوقات ترس ها و باورهای نادرست مانع آن می شود تا بتوانیم به آن حس دست یابیم، برخی از زنان از مشکلات و نافرمی های ناحیه تناسلی خود رنج می برند اما با این وجود تمایلی به صحبت کردن در مورد مشکلات خود ندارند. جالب است بدانید، برای رسیدن به زیبایی می توانید مشکلات خود را با یک متخصص زنان و زایمان مطرح کنید تا به زیبایی ناحیه تناسلی خود دست یابید و شاهد تاثیر خارق العاده آن را بر روی مسائل جنسی خود باشید.

درباره لابیاپلاستی چه می دانید؟

لابیاپلاستی چیست؟

یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی زنان که بر روی ناحیه تناسلی خارجی انجام می شود، جراحی لابیاپلاستی می باشد. ناحیه تناسلی متشکل از دو بخش داخلی و خارجی می باشد. ناحیه تناسلی خارجی خود متشکل از سه بخش کلیتوریس، لابیا ماژور و لابیا مینور می باشد. کلیتوریس منتقل کننده حس جنسی، لابیا ماژور محل رویش موهای زائد و لابیا مینور ناحیه گوشتی داخلی است.

به طور معمول شکل ظاهری ناحیه تناسلی در هر فرد متفاوت است، اما گاهی اوقات اندازه لابیاها نرمال نیست و بیش از حد بزرگ و همراه با چین و چروک می باشد، حتی گاهی اوقات لابیاها نامتقارن و تیره رنگ است. به طبع اینگونه مشکلات بر روی زیبایی ناحیه تناسلی و حتی مسائل محرمانه جنسی تاثیر می گذارد.

طبیعتا با وجود این مشکلات بروز بیماری های همچون عفونت و تماس جنسی دردناک بیشتر خواهد بود و معمولا پوشیدن لباس های تنگ برای آن ها سخت است. تمامی این مشکلات سبب می شود تا فرد تصمیم به ترمیم و جراحی لابیاپلاستی بگیرد.

لابیاپلاستی یکی از جراحی های نوین زیبایی زنان است که درصد موفقیت و رضایت افراد از این جراحی بسیار بالا می باشد. جراحی لابیاپلاستی بر روی لابیا مینور انجام می گردد. لابیاهایی که چروکیده و تیره رنگ می باشند را می توان با کمک این جراحی زیبا نمود. لابیا مینور ها حالت کشسانی دارند و در صورتی که این لابیاها از لابیا ماژور بیرون بزند این بافت اضافی را می توان با کمک جراحی لابیاپلاستی برداشت.

علل لابیاپلاستی

در تعریف کلی علتی که زنان برای لابیاپلاستی مراجعه می کنند، بزرگی لابیامینورها به علت زایمان، افزایش سن، فعالیت جنسی و یا ژنتیک فرد می باشد.

لابیاپلاستی فواید زیبایی و عملکردی دارد، بیشتر بیماران تمایل دارند بخش اضافی لابیاها سبب ساییدگی به لباس و ایجاد درد و سوزش می شود را بردارند.

در واقع لابیاهای بزرگ سبب ایجاد مشکل در فعالیت های ورزشی و مشکلات در رعایت بهداشت ناحیه تناسلی می شود. همچنین احتمال عفونت ادراری را افزایش می دهند. علاوه بر این هنگام فعالیت های جنسی و سایر فعالیت های فیزیکی تداخل ایجاد می کنند. با پوشیدن لباس های ورزشی همچون شنا ظاهر آزاردهنده ای پیدا می کنند.

در نهایت لابیاهای آویزان ظاهری مسن تری به ناحیه تناسلی می دهند.

علل لابیاپلاستی

روش های جراحی لابیاپلاستی

فیلم واقعی لابیاپلاستی

انجام لابیاپلاستی به دو صورت جراحی و لیزر امکان پذیر است. نوع انتخاب ترمیم لابیاپلاستی بسته به شرایط بیمار و تشخیص جراح زیبایی زنان متفاوت می باشد. جالب است بدانید که عمل لابیاپلاستی در هر دو روش با درصد موفقیت بالایی همراه است.

تکنیک تریم Trim

بریدن لبه های تیره لابیا مینورها از بالا تا پایین می باشد. این روش جراحی بسیار شایع تر است و فرم طبیعی به لابیاها می دهد، بخش های لابیا مینور بدین ترتیب بریده می شوند و در نهایت بخیه خواهد شد. هدف از این روش جراحی کوتاه کردن لابیا مینور ها و قرار گرفتن آنها با سطح لابیا ماژور می باشد.

تکنیک Wedge

در این روش جراحی بخش میانی لابیا مینور برداشته شده و آن قسمت بالا و پایین باقی مانده به یکدیگر بخیه زده می شود. این روش جراحی سلیقه ای است ولی لبه ها تیره و چروک باقی می ماند. در درصد کمی از موارد به دلیل آنکه شریان اصلی خونرسانی در قسمت میانی لابیاها قرار گرفته است و ممکن است با تکنیک Wedge برداشته شود و همین امر سبب می شود تا جراحی ترمیمی با نقص خونرسانی همراه باشد و بخیه ها باز شود.

در نهایت روش ارجح جراحی لابیاپلاستی Trim است که ظاهر زیبای به لابیاها می دهد و همچنین با عوارض کمتری همراه است.

جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک جراحی کاملا بدون درد است، به دلیل آنکه جراحی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد. پس از جراحی لابیاپلاستی نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و فرد می تواند پس از چندین ساعت ترخیص شود.

معمولا در جراحی لابیاپلاستی بخیه ها به نسبت لیزر بیشتر است و بخیه ها به دلیل آنکه بر روی ناحیه داخلی لبه ها زده می شود قابل مشاهده نیستند.

لابیاپلاستی با لیزر

در روش لابیاپلاستی با لیزر معمولا ناحیه تناسلی با تزریق وریدی یا با استفاده از پماد ها، بی حسی موضعی صورت می گیرد. در این روش زیبایی به ندرت از بخیه استفاده می شود ولی در صورت نیاز، بخیه ها بر روی ناحیه تناسلی زده می شود که قابل مشاهده خواهد بود. لازم است بدانید که، بخیه ها در زمان انجام ترمیم لابیاپلاستی قابل جذب بوده و نهایتا پس از یک هفته جذب خواهد شد.

مزیت لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی با مزیت های بسیاری برای زنان همراه است، زنان ورزشکار به واسطه فعالیت های ورزشی که انجام می دهند، به اجبار می بایست از لباس های تنگ استفاده نمایند، در مواقعی که لابیاهای فرد بزرگ باشد این امر منجر به ایجاد حالت اصطحکاک و کششی می شود که پس از آن فرد دچار خارش و یا بافت اضافه می شود که در حالت کلی حس بسیار آزار دهنده و ناراحتی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

بهترین روش لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا می باشد، اما همان طور که می دانید نتیجه جراحی در نهایت مشابه می باشد ولی لیزر در لحظه ای که بافت را برش می دهد، انعقاد ایجاد می نمایید که این امر سبب می شود تا خونریزی ایجاد نگردد و نیازی به بخیه نباشد.

افرادی که تحت لابیاپلاستی با لیزر قرار می گیرند حداکثر زمان استراحت و دوره نقاهت دو تا سه روز خواهد بود، لذا دوره نقاهت لابیاپلاستی با لیزر به نسبت جراحی کوتاه تر و فرد سریع تر می تواند به فعالیت های روزمره و زندگی روتین خود بازدگردد.

اما نکته ای بایستی در این زمان به آن دقت شود این است که فرد بایستی به مدت یک ماه از انجام فعالیت های ورزشی سنیگن، تماس جنسی و رفتن به استخر اجتناب ورزد.

همچنین تورم و درد کمتر خواهد بود. حتی این روش لیزر زیبایی زنان بدون خونریزی است که در حداقل موارد ممکن است با خونابه همراه باشد.

کاندیدهای عمل لابیاپلاستی

چه زمانی لابیاپلاستی انجام میدهیم و در چه خانم هایی این عمل صورت میگیرد؟ چه لابیایی به جراحی احتیاج دارد؟

به طور کلی باید گفت که هیچ لابیایی غیر طبیعی نیست و بیش از صد ها مدل اشکال مختلف ناحیه تناسلی در افراد و نژاد های مختلف داریم. تعاریف مختلفی داده شده است که متوجه شویم کدام لابیا به جراحی احتیاج دارد و کدام یک ندارد. کاربردی ترین روش برای فهمیدن این موضوع این است که هنگامی که یک خانم می ایستد، اگر لابیاهای مینور از لابیاهای ماژور بیرون بزند و حالتی آویزان داشته باشد و به عبارتی افتادگی پیدا کند، آن لابیا به عمل احتیاج دارد.

در بعضی از خانم ها لابیاها هیچ مشکلی ندارد اما فرد را از لحاظ زیبا شناختی آزار میدهد، اعتماد به نفس او را پایین آورده است و در روابط جنسی خود سرکوب شده است، این شخص نیز از کاندیدهای عمل است.

ورزش کاران حرفه ای، دوچرخه سواران یا خانم هایی که مجبور هستند لباس های تنگ بپوشد و بیرون زدگی لابیاها برای آن ها اذیت کننده است، زیرا باعث می شود مخاط در تماس مستقیم با لباس قرار بگیرند. این سایش باعث آسیب بافتی، خارش، سوزش و خشکی می شود. بنابراین این افراد نیز از کاندید های این عمل به احتساب می آیند.

۴ دسته از خانم ها هستند که حتما باید عمل لابیا پلاستی را انجام دهند.

 • دسته اول خانم هایی هستند که به علت بزرگی لابیاهایشان و اصطحکاکی که ایجاد می کند در طول رابطه جنسی درد را تجربه می کنند .
 • دسته دوم افرادی هستند که آنقدری از ظاهر لابیاهای خود ناراضی هستند که باعث اعتماد به نفس پایینشان شده است و حتی نمی توانند وارد رابطه جنسی شوند.
 • و دسته سوم خانم هایی که موقع اسب سواری یا دوچرخه سواری به علت بزرگی لابیاهای خود دچار مشکل می شوند
 • دسته چهارم خانم هایی که موقع پوشیدن مایو یا لباس های تنگ ظاهر ناخوشایندی پیدا می کنند.

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

برای رسیدن به نتیجه مطلوب رعایت توصیه های پزشکی یک امر ضروری است و بیمار موظف بوده تا به این توصیه ها گوش دهد. شایان ذکر است، توصیه ها و نکات مهمی که پس از ترمیم می بایست رعایت شود در هر روش یکسان است. برای آشنایی با این نکات با ما همراه باشید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

رعایت بهداشت

یکی از مهمترین مراقبت ها و توصیه های پزشکی رعایت بهداشت و شست و شو ناحیه تناسلی است که یک امر ضروری است زیرا می تواند از بروز عفونت پیشگیری نمایید.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب و پیشگیری از بروز مشکلات و بیماری های ناحیه تناسلی پس از شست و شو، خشک کردن ناحیه مورد نظر را فراموش نکنید.

برقراری رابطه جنسی

طبیعتا پس از ترمیم لابیاها بیمار بایستی از اعمالی که به ناحیه تناسلی فشار وارد می کند، اجتناب ورزد. برقراری رابطه جنسی بهتر است به مدت شش هفته انجام نشود زیرا این ناحیه ظریف است و احتمال فشار آمدن و باز شدن بخیه ها وجود دارد.

فعالیت های ورزشی و غیر ورزشی

پس از ترمیم لابیاها بیمار موظف است از انجام هر گونه فعالیت ورزشی و غیر ورزشی سنگین به مدت شش هفته اجتناب ورزد

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات یکی از عواملی است که می تواند بر روی روند سرعت ترمیم زخم ها تاثیر بگذارد و موجب کندتر شدن بهبود شود، لذا از استعمال دخانیات به مدت شش هفته خودداری نمایید.

مصرف دارو

مصرف برخی داروها با توجه به نوع روش جراحی و شرایط فرد برای بیمار تجویز می شود، که بهتر است برای بهبود سریع تر مصرف داروهای خود را فراموش نکنید. گاهی اوقات برخی از داروها برای جذب بخیه و گاهی برای رفع سوزش های ناشی از انجام لیزر برای بیمار تجویز می شود که هیچ کدام از این داروها عوارضی برای بیمار ندارد.

استراحت

به طور معمول پس از ترمیم لابیاپلاستی نیازی به بستری نخواهد بود، اما بهتر است بیمار به مدت یک هفته استراحت نمایید و از انجام هر گونه فعلیت سنگین اجتناب ورزد. همچنین از ایستادن های طولانی مدت بپرهیزد زیرا این امر موجب می شود تا بخیه ها جذب نشود و تورم ناحیه تناسلی افزایش یابد.

تغذیه سالم

داشتن رژیم غذایی مناسب و مواد غذایی سالم سبب می شود تا سرعت بهبود بیمار افزایش یابد، لذا برای ترمیم زودتر مصرف میوه و سبزیجات تازه را فراموش نکنید.

آیا برداشتن کامل لابیا مینور عوارض دارد؟

اما نکته ای که در جراحی لابیاپلاستی بسیار حائز اهمیت است، اینکه لابیا یک بافت فیزیولوژیک است و بدین معنا که این بافت زائد نیست و کارکرد فیزیولوژیک دارد. در واقع لابیاها پوشاننده ورودی واژن هستند و نبایست هیچ زمان در جراحی لابیاپلاستی کل لابیاها را قطع نمود.

در حقیقت بهترین شکل ظاهری لابیاها که اکثریت افراد با آن موافق هستند، لابیاهای نچرال و طبیعی است. لابیاهای باربی لوک حالتی است که کل لابیا مینور برداشته می شود و این نوع جراحی منجر به بروز عوارض بسیار شدیدی خواهد شد که در واقع لابیاها بایستی در حدی باقی بمانند که بتوانند پوشاننده ورودی واژن باشند تا از خشک شدن ناحیه واژن پیشگیری نمایند.

لابیا ها حالت کشسانی داشته و این حالت در هنگام برقراری تماس جنسی موثر خواهد بود و همین طور موجب می گردد تا دخول به راحتی انجام شود. اما در صورتی که لابیاها به صورت کامل برداشته شوند و خط برش بر روی ناحیه ورود واژن ایجاد شود این امر می تواند سبب ایجاد درد در زمان دخول شود و همچنین سبب می گردد تا حالت کشسانی از بین رود که در نهایت برای فرد آزار دهنده خواهد بود.

نکته ای دیگر اینکه در زمان یائسگی بافت ناحیه تناسلی مقداری جمع می شود و در صورتی که لابیاها به صورت کامل تا انتها برداشته شوند این بافت به سمت داخل برگشت پیدا کرده و منجر به خارش و خشکی می گردد.

لذا در نهایت بگوییم، بهترین ظاهر لابیا برای تمامی افراد لابیاهای طبیعی است که لابیاهای طبیعی بایستی یک سانت حاشیه در هر طرف داشته باشند. چنین لابیاهایی منجر به رضایت فوق العاده از لحاظ زیبایی و عملکردی برای زنان خواهد شد.

انجام جراحی های همزمان زیبایی با جراحی لابیاپلاستی

انجام جراحی های همزمان زیبایی بسته به شرایط بیمار و تشخیص پزشک صورت می گیرد. بهتر است در صورتی که نیاز به انجام چند جراحی دارید قبل از اقدام به هر کاری مشورت با متخصص زنان و زایمان را فراموش نکنید.
امکان انجام چند جراحی وجود خواهد داشت. به طور معمول زمانی که فردی از آتروفی چربی و چین و چروک ناحیه تناسلی خود رنج می برد می تواند پس از مشورت های لازم همزمان با انجام لابیاپلاستی با لیزر به تزریق ژل به واژن (لابیاهای ماژور) بپردازد. اما اگر جراحی لابیاپلاستی را انجام می دهید می توانید همزمان با این جراحی به تزریق چربی به واژن (لابیا ماژور) بپردازید.

همچنین گاهی اوقات افراد از تیره بودن ناحیه تناسلی خود آزرده خاطر شده اند که در این مواقع در صورتی که فرد تصمیم به انجام لابیاپلاستی با لیزر دارد می تواند همزمان به سفید کردن ناحیه تناسلی با لیزر بپردازد.

آیا لابیاپلاستی فقط یک عمل زیبایی است؟

با توجه به محبویت این عمل بین بانوان موافقین و مخالفین خاصی نیز برای آن وجود دارد. در پاسخ به مخاطبین باید گفت با توجه به تجربه لابیاهای تعداد زیادی از افرادی که برای انجام این عمل به متخصص زنان مراجعه می کنند تا درصد زیادی نیاز به عمل درمانی دارد نه صرفا زیبایی.

در این افراد لابیاها در حدی بزرگ هستند که در لباس زیر، همچنین درهنگام نزدیکی شخص رو اذیت می کند. بزرگ بودن لابیاها هنگام ادرار باعث پاشیده شدن جریان ادرار می شود و برای فرد به شدت آزار دهنده است.

عوارض لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی همانند هر جراحی زیبایی دیگر می تواند با عوارض همراه باشد، عوارض لابیاپلاستی به دو دسته جانبی و ناشی از جراحی می باشد.

عوارض جانبی همچون سوزش، کبودی و تورم موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود، اما عوارض ناشی از جراحی به طور معمول توسط افراد غیر متخصص اتفاق می افتد. برای پیشگیری از چنین عوارضی بهتر است در انتخاب جراح زیبایی زنان خود دقت لازم و کافی را داشته باشید.

چرا وقتی لابیاها مشکل دارند باید عمل لابیا پلاستی را انجام داد؟

در ادامه می توانید به صحبت های دکتر ماندانا لطفی یگانه در پاسخ به این سوال گوش فرا دهید:

 • این عمل به شدت کوتاه است.
 • دوره نقاهت و دوره بهبودی آن نیز کوتاه است.
 • این عمل بدون درد و خونریزی است.
 • لابیا پلاستی از عمل های کوتاه و کم خطر به شمار می آید.
 • نتایج عمل لابیاپلاستی دائمی است.

سن مناسب جراحی لابیاپلاستی

بهترین زمان انجام جراحی لابیاپلاستی پس از اتمام رشد و سن بلوغ می باشد.زیرا با کامل شدن رشد لابیاها، فرد از این اطمینان حاصل می کند که دیگر بعد از عمل هم تغییر شکل لابیاها را نخواهد داشت هم از لحاظ ذهنی به بلوغ رسیده است و از تصمیم خود پشیمان نخواهد شد. به طور معمول انجام جراحی از هجده سالگی تا حدود سن شصت سالی قابل انجام است.

جراحی لابیاپلاستی در دوران بارداری و شیردهی

طبیعتا زنان در دوران بارداری با تغییرات هورمونی مواجه خواهند بود، لذا افراد موظفند برای رسیدن به نتیجه مطلوب صبر نمایید تا شکل ناحیه تناسلی به حالت طبیعی خود بازگردد، سپس اقدام به انجام جراحی نمایند. اما انجام جراحی لابیاپلاستی پس از بازگشت ناحیه تناسلی به حالت طبیعی خود در دوران شیردهی بلامانع است.

هزینه لابیاپلاستی

هزینه عمل لابیاپلاستی با توجه به برخی از عوامل متفاوت می باشد، به طور معمول هزینه انجام جراحی لابیاپلاستی با هزینه لابیاپلاستی با لیزر متفاوت می باشد. لذا به هیچ عنوان نمی توان هزینه دقیقی را قبل از معاینه و بررسی های متخصص زنان و زایمان مشخص نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر از هزینه لابیاپلاستی می توانید به یک جراح زیبایی زنان مراجعه نمایید.

کلام آخر

عمل لابیاپلاستی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی زنان است. در صورتی که به هر دلیل از ناحیه تناسلی خود ناراضی هستید و این امر موجب شده تا بر روی اعتماد به نفس شما و روابط زناشویی تاثیر بگذارد، می توانید با یک جراح زیبایی زنان در این خصوص مشورت نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
(Visited 3,964 times, 22 visits today)
دکتر ماندانا لطفی یگانه

دکتر ماندانا لطفی یگانه

متخصص زنان و زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

فارغ التحصیل مجموعه مدارس استعدادهای درخشان ( سمپاد ) دبیرستان فرزانگان که در سال ۷۹ وارد رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم و در سال ۸۷ با توجه به سطح بالای نمرات بعنوان ده درصد دانشجویان برتر اجازه شرکت مستقیم در آزمون دستیاری رو پیدا کردم و وارد رشته زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران ، بیمارستان امام خمینی شدم .

4 thoughts on “همه چیز درباره لابیاپلاستی و دلایل انجام آن

 1. ziba - می 12, 2020 در 6:01 ق.ظ

  سلام خانم دکتر من لابیاهای نامتقارن دارم می تونم با لیزر جراحی کنم و اینکه لیزر فقط در یک جلسه انجام میشه نیاز به تکرار جلسه نیست؟

  پاسخ
  • drlotfiyeganeh - می 17, 2020 در 12:34 ب.ظ

   سلام عزیزم، بله با لیزر انجام می شود و در یک جلسه قابل انجام است.

   پاسخ
 2. نازنین - مارس 1, 2021 در 12:07 ب.ظ

  سلام خانم دکتر من یه بار جراحی لابیاپلاستی انجام دادم ولی الان لابیاهام نامتقارن میتونم دوباره عمل کنم ؟

  پاسخ
  • دکتر ماندانا لطفی یگانه - مارس 7, 2021 در 1:54 ب.ظ

   سلام
   جراحی لابیاپلاستی ترمیمی امکان خواهد داشت اما بهتر است بدانید که انجام لابیاپلاستی ترمیمی از اهمیت بالایی برخوردار است سعی نمایید که در انتخاب جراح خود دقت داشته باشید.

   پاسخ

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک