[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

ممنوعیت های دوران بارداری

ممنوعیت های دوران بارداری

یکی از مهم ترین دوره های زندگی زنان متاهل بلاشک دورانی است که آنها در انتظار تولد نوزادشان هستند. این دوره بالطبع از حساسیت های زیادی برخوردار است زیرا که در این دوران مادران علاوه براینکه باید از سلامتی خود مراقبت کنند مسئولیت فرزند خود را به عهده دارند. هیچ مسئولیتی به اندازه مراقبت از جنینی که قرار است به دنیا بیاید سنگین نیست.

در این بین زنانی شرایطی حاد تر و دشوارتری را تحمل می کنند. این دشواری ناشی از آن است که شرایط استثنایی یا خاصی را احتمالا باید پشت سر بگذارند.

در این نوشتار قرار است که به مراقبت های دوران بارداری بپردازیم و نیز نکات کلی و عمومی را که هر زنی باید برای انجام آنها اقدام کند مطرح خواهیم ساخت.

ممنوعیت های دوران بارداری
ممنوعیت های دوران بارداری

مراقبت های تغذیه ای در دوران بارداری کدامند؟

در واقع در این بخش قرار است که به رفتار غذایی صحیح مادران باردار بپردازیم و از ممنوعیت ها و الزاماتی که باید مادران رعایت کنند صحبت خواهیم کرد.

یک سری مواد غذایی ای هستند که از سوی بسیاری از پزشکان تغذیه و نیز پزشکان متخصص زنان و زایمان به زنان باردار توصیه می شود، که این مواد غذایی از این قرار است:

  1. لبنیات؛ لبنیات جزء مهم ترین مواد غذایی هستند که می تواند تا حد زیادی به سلامت مادران و جنین شان کمک کند. کلسیم موجود در این دسته از مواد غذایی به رشد کودک و نیز سلامت مادران بسیار حیاتی است.
  2. میوه و سبزیجات؛ این دسته از مواد غذایی هر روز باید به طور مرتب مورد استفاده زنان باردار قرار گیرد تا ویتامین های لازم برای بدن خودشان و نیز جنین شان تامین شود.
  3. مرغ و گوشت؛ در وعده های غذایی مادران باید مرغ و گوشت قرار گیرد. مهمترین نکته ای که در هنگام طبخ این مواد غذایی وجود دارد این است که باید کاملا خوب پخته شود. خامی یا نیم پخت شدن این مواد غذایی می تواند به بدن مادران و سلامتی آنها آسیب وارد سازد.
  4. مصرف مواد غذایی نشاسته دار از جمله مهمترین اقداماتی است که در بخش تغذیه دوران بارداری بسیار مهم و اثر گذار است.
  5. استفاده از حبوبات مختلفی که می توانند مقوی و انرژی بخش باشند. از جمله: عدس و لوبیا، نخود.
  6. مواد غذایی آهن دار مثل تخم مرغ، کرفس، جعفری و خشکبار جزء مهم ترین دسته های مواد غذایی هستند که برای زنان باردار استفاده از آنها ضروری است.
  7. مصرف کافئین در بارداری به طور کلی باید کاهش داده شود. هر نوع ماده غذایی که در آن کافئین وجود دارد به کمترین میزان ممکن باید برسد.
  8. نوشیدن الکل، استفاده از چربی های زیاد ، مصرف تن ماهی و غذاهایی کنسروی باید به طور کلی حذف شود.
  9. استفاده از نوشابه ها و یا نوشیدنی ها گازدار ممنوع است.
  10. سوسیس و کالباس و به طور کلی هر نوع مواد غذایی که ارزش غذایی آنها بسیار کم است باید از برنامه غذایی زنان باردار حذف گردد.
تغذیه در دوران بارداری
تغذیه در دوران بارداری

حیوانات خانگی و زنان باردار

بسیاری از زنان حتی در طول دوران بارداری خود تمایل دارند از حیوان خانگی خود نگهداری نمایند،  در حالت کلی برای نگهداری از حیوان خانگی در طول دوران بارداری باید احتیاط نمود و در این دوران سعی نمایید حیوان خانگی خود به خصوص نگهداری از گربه را به فردی دیگری بسپارند.

اما جالب است بدانید که نگهداری از برخی حیوانات با مشورت پزشک و رعایت توصیه ها و مراقبت های لازم بلامانع خواهد بود. بهتر است در این دوران سعی نمایید تمیز نمودن مدفوع حیوان خود را به شخص دیگری بسپارید.

برای مطرح کردن پرسش های خود از دکتر ماندانا لطفی یگانه می توانید به قسمت انتهای صفحه مقالات مراجعه نمایید و نظرات و سوالات خود را از ما بپرسید.

استفاده از کفش مناسب در بارداری

یکی از مهم ترین نکاتی که زنان باردار باید در دوران باردای رعایت کنند استفاده از کفش های مناسبی است که می توان تا حد زیادی در سلامت آنان تاثیر گذار باشد. در واقع زنان در این دوره به طور طبیعی کمر درد هایی را تجربه می کنند. اگر در این دوران نیز از کفش های مناسب استفاده کنند این کفش ها می تواند به کاهش درد در نواحی کمر و پهلو های آنان کم کند.

کفش مناسب در این دوران کفشی با پاشنه های کوتاه، راحت است که امکان پوشیدن و درآوردن آن آسان باشد و در آخر آنکه کوچک تر یا بزرگتر از سایز پا نباشد زیرا که در این صورت فشار هایی را به کمر و قوزک پا وارد می کند.

مصرف دخانیات برای زنان باردار به طور کلی ممنوع است؟

مصرف دخانیات جزء ممنوعیت هایی است که افراد در شرایط عادی و طبیعی دارند. حال تصور کنید زمانی که مادری در دوران بارداری است و می خواهد به فکر سلامتی جنین خود باشد این وضعیت چگونه خواهد بود؟ مصرف دخانیات در ز نان باردار از سوی تمامی پزشکان متخصص این حوزه ممنوع اعلام شده است.

مصرف دخانیات می تواند در رشد جسمی و روانی جنین تاثیرات منفی بگذارد. درواقع جنین برای رشد جسمی و رشد سلول های مغزی به محیطی سالم و عاری از آلودگی و نیز مهم تر از آن به بدنی سالم و عاری از آلودگی مادر نیاز دارد. پس قطعا مهمترین توصیه ای که میتوان به زنان باردار داشت این است که حتی قبل از اقدام به بارداری دخانیات را به طور کلی ترک کنند.

دخانیات در دوران بارداری
دخانیات در دوران بارداری

آیا رنگ کردن مو برای زنان باردار ممنوع است؟

در این مطلب که ریشه های موی زنان باردار نباید به هیچ عنوان رنگ شود همه متخصصین زنان بالاتفاق اشتراک نظر دارند. اما برخی از متخصصین زنان و زایمان می گویند اگر ریشه مو رنگ نشود (درواقع تنه مو رنگ شود) مشکلی ندارد، اما به طور کلی باید جانب احتیاط را گرفت و تا آخر دوره بارداری برای رنگ کردن مو اقدام نکرد، زیرا این مساله می تواند تا حد زیادی سلامت جنین را به خطر اندازد.

نتیجه گیری

دوران بارداری یکی از دوره های استرس زا برای تمامی مادران جوان خواهد بود. بهتر است در این دوران به منظور حفظ سلامت خود و جنین تان چکاپ های دوره ای را انجام داده تا در زمان مناسب اقدامات لازم صورت گیرد. در این نوشتار تمام تلاش ما این بود که مواردی مهم از مراقبت های دوران بارداری را ارائه کنیم. امید است که تمامی این اطلاعات بتواند کمک رسان خوانندگان باشد و مسیر درستی را برای آنان فراهم کند.

راه های ارتباطی با دکتر ماندانا لطفی یگانه:

شماره های تماس: ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴ – ۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰

صفحه اینستاگرام: drmandanalotfi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.​

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
(Visited 932 times, 1 visits today)

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک