[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

آنچه درباره زایمان طبیعی نمی دانیم

آنچه درباره زایمان طبیعی نمی دانیم

زایمان طبیعی یکی از بی خطرترین زایمان ها به شمار می آید. برخی از افراد از آنکه زایمان طبیعی انجام دهند نگران بوده و می ترسند، ترس از درد زایمان طبیعی از مهم ترین دلایلی است که افراد تمایل دارند تا آن را انتخاب نکنند. جالب است بدانید که داشتن درد در زایمان طبیعی یک امر بدیهی است ولی داشتن میزانی درد تا زمانی که دهانه رحم به اندازه کافی باز شود، وجود دارد و پس از آن دیگر فرد دردی را احساس نخواهد کرد و بیشتر به صورت گرفتگی عضلانی خواهد بود.

با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر زایمان طبیعی هم می تواند بدون درد انجام شود، روش های مختلفی وجود دارد که می تواند کمک نمایید تا افراد زایمانی بدون درد را داشته باشند، یکی از آن روش های تزریق ماده ای به ناحیه کمر بیمار می باشد.

اما جالب است بدانید که عوامل بسیاری برای تجویز چنین موادی دخیل هستند؛ که عبارت است از: وضعیت بیمار، داشتن حس فشار و توان راه رفتن و تحمل زایمان و …

در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد فرد می تواند زایمان طبیعی انجام دهد ولی در غیر این صورت بهتر است زایمان سزارین انجام گردد. هیچ کدام از این دو روش زایمان وحشتناک نبوده و هیچ مشکل و عارضه خاصی افراد را تهدید نخواهد کرد.

آنچه درباره زایمان طبیعی نمی دانیم
آنچه درباره زایمان طبیعی نمی دانیم

زایمان طبیعی بی درد

در واقع زایمان طبیعی بدون درد یک زایمان کاملا بدون درد نخواهد بود ولی درد آن بسیار کم و قابل تحمل خواهد بود. انجام زایمان طبیعی بسته به شرایط بیمار دارد، در صورتی که شرایط بیمار متناسب برای انجام زایمان طبیعی باشد، فرد می تواند یک زایمان کاملا بدون درد داشته باشد.

آیا زایمان می تواند موجب شل شدن واژن شود؟

یکی از نگرانی های اکثریت زنان این است که پس از زایمان طبیعی دچار افتادگی مثانه، افتادگی روده بزرگ و شلی شدن واژن شوند، اما جالب است بدانید که در صورتی که زایمان طبیعی به درستی و غیر تهاجمی انجام شود، به هیچ عنوان مشکلی را برای فرد به وجود نخواهد آورد. یکی از مواردی که به افراد کمک می کند تا به چنین مشکلاتی پس از زایمان مبتلا نشود، انجام فعالیت های ورزشی همچون کِگِل است.

مراقبت های قبل از زایمان طبیعی

رعایت توصیه های پزشکی قبل از زایمان کمک می کند تا فرد هیچ گونه مشکلی در حین و پس از زایمان نداشته باشد،  لذا برای پیشگیری از بروز برخی از عوارض همچون شلی و افتادگی به این نکات توجه نمایید.

زمان انجام زایمان یکی از نکاتی که مادران باید به آن توجه نمایند، خالی بودن مثانه می باشد. زیرا زمان خروج سر جنین خالی بودن مثانه و روده بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

گاهی اوقات ممکن است فرد به دلیل درشت بودن جنین نتواند به زایمان طبیعی ادامه دهد که در این مواقع توصیه می شود زایمان سزارین صورت گیرد.

دکتر ماندانا لطفی یگانه جراح و متخصص زنان و زايمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ماندانا لطفی یگانه مراجعه نمایید.

مراحل زایمان طبیعی

زایمان طبیعی شامل سه مرحله می باشد، مرحله ابتدایی شروع دردهای زایمانی و آماده شدن رحم برای خروج جنین، مرحله دوم خروج جنین و مرحله سوم خروج جفت می باشد.

مرحله اول

مرحله اول زایمان خود شامل چند فاز بوده و معمولا این مرحله با انقباضات رحمی و نرم شدن گردن رحم همراه خواهد بود. فازهای مرحله اول زایمان عبارت است از: فاز ابتدایی، فاز اکتیو و فاز انتقالی می باشد.

مرحله دوم یا تولد نوزاد

در این مرحله از زایمان طبیعی جنین از طریق کانال رحم خارج می شود. طبیعتا این مرحله همراه با انقباضات رحمی خواهد بود. زمانی سر نوزاد از طریق واژن در حال خروج می باشد، لازم است که کمتر فشار آورید تا نوزاد به آرامی بیرون آید و با انجام این روند احتمال پارگی در فرد کمتر خواهد بود.

جالب است بدانید که مدت زمان انجام زایمان طبیعی اول به نسبت زایمان دوم کمی طولانی تر خواهد بود و معمولا این زمان در زایمان دوم تقریبا حدود ده دقیقه می باشد.

مرحله سوم یا خروج جفت

پس از آنکه نوزاد به دنیا آمد، در مرحله می بایست برای خروج جفت اقدام نمود، در واقع جفت سیستم حمایتی جنین است که وظیفه رساندن مواد مغذی به جنین و دفع مواد زائد می باشد.

مزایای زایمان طبیعی

از مهمترین مزایای زایمان طبیعی وضعیت روحی جنین است زیرا پس از زایمان مادر بلافاصله می تواند فرزند خود را در آغوش گیرد و این از مهمترین عواملی ات که سبب ایجاد رابطه ی عاطفی بین نوزاد و مادر می شود.

به طور معمول مدت زمان بستری پس از زایمان طبیعی به نسبت زایمان سزارین کمتر بوده و مادرانی که زایمان طبیعی داشته زودتر می توانند ترخیص شوند.

در زایمان طبیعی میزان خونریزی و از دست دادن خون مادر کمتر خواهد بود و تقریبا این میزان نصف زایمان سزارین می باشد.

به طور معمول افرادی که زایمان طبیعی انجام می دهند کمتر دچار عفونت می شوند و انجام فعالیت های ورزشی برای آن ها راحت تر خواهد بود.

عوارض زایمان طبیعی

انجام هر روش زایمان به طبع با عوارضی همراه خواهد بود که این عوارض بسته به برخی عوامل اتفاق خواهد افتاد. در صورتی که تمایل دارید زایمان طبیعی انجام دهید قبل از انجام هر عملی ابتدا با یک متخصص زنان و زایمان خبره در این زمینه مشورت نمایید تا از بروز چنین عوارضی پیشگیری نمایید. عوارض زایمان طبیعی عبارت است از:

  • پارگی پرینیال (بافت نرم بین واژن و مقعد)
  • آسیب دیدن عضله کف لگن بعد از زایمان
  • پرولاپس یا بیرون زدگی عضلات لگن
  • درد در ناحیه واژن

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

افرادی که زایمان طبیعی انجام می دهند، شش ساعت ابتدایی پس از زایمان بسیار حائز اهمیت می باشد و می بایست علائم حیاتی مادر، تنفس، نبض مادر، فشار خون، دمای بدن و میزان خونریزی چک و بررسی شود تا در صورت وجود هر گونه مشکل خاصی اقدامات لازم صورت گیرد.

به طور معمول مادران پس از شش هفته به حالت اولیه خود بازمی گردند و می تواند تمامی فعالیت های خود را از سر گیرند.

استفاده از توالت فرنگی به منظور پیشگیری از وارد آمدن فشار یک امر ضروری است.

انجام فعالیت های ورزشی پس از زایمان طبیعی

مادرانی که زایمان طبیعی انجام می دهند بهترین ورزش پس از زایمان برای آن ها پیاده روی سبک است. انجام پیاده روی روزانه به مدت زمان بسیار کوتاه کمک می کند تا مادر زودتر بهبود یابد و به حالت اولیه خود بازگردد.

استحمام پس از زایمان طبیعی

استحمام به صورت روزانه پس از زایمان بلامانع است ولی پس از هر بار شست و شو محل بخیه ها را خشک نمایید.

در زمان استحمام به هیچ عنوان از لیفت ها به مدت بیست روز استفاده نکنید و سعی نمایید تا شامپوی بچه جهت شست و شو استفاده نمایید.

کلام آخر

طی انجام زایمان طبیعی خطری مادر را تهدید نخواهد کرد. با پیشرفت های علم و تکنولوژی زایمان طبیعی هم می تواند با کمترین میزان درد همراه باشد، اما لازم است بدانید که داشتن علائمی همچون درد در ناحیه قفسه سینه، قرمزی و تب از مهمترین نشانه ها به شمار می آید که در صورت مواجه با آن بهتر است بدون اتلاف وقت به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 3.3]
(Visited 6,599 times, 12 visits today)
دکتر ماندانا لطفی یگانه

دکتر ماندانا لطفی یگانه

متخصص زنان و زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

فارغ التحصیل مجموعه مدارس استعدادهای درخشان ( سمپاد ) دبیرستان فرزانگان که در سال ۷۹ وارد رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم و در سال ۸۷ با توجه به سطح بالای نمرات بعنوان ده درصد دانشجویان برتر اجازه شرکت مستقیم در آزمون دستیاری رو پیدا کردم و وارد رشته زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران ، بیمارستان امام خمینی شدم .

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک