[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

آیا درمان قطعی برای فیبروم رحم وجود دارد؟

فیبروم رحم یکی از بیماری های شایع در میان زنان است که در حقیقت حدود بیست تا پنجاه درصد از زنان به این بیماری مبتلا می شوند. هر گونه تغییر در عضلات بافت رحم را فیبروم رحم می گویند.

فیبروم رحم یک بیماری ژنتیکی است که از دوران جنینی سلول های آن در بافت رحم ایجاد می شود و به تدریج با افزایش سن آن توده ها در رحم بزرگ شده و قابل تشخیص خواهد بود.

فیبروم ها توده های سفت عضلانی هستند که در رحم تشکیل می شود، توده های فیبروم سرطانی و بدخیم نیست. در واقع فیبروم های رحمی رشد غیرطبیعی عضلات رحم می باشند.

یکی از بیماری های شایع در میان زنان فیبروم می باشد که هشتاد درصد زنان به آن مبتلا می شوند. اگرچه تمام آن ها علامت دار نخواهند شد.

علائم فیبروم رحم

علائم و نشانه های فیبروم های رحمی در تمامی افراد یکسان نخواهد بود، اما آنچه در تمامی افراد مشهود می باشد. اغلب فیبروم ها بدون علامت هستند، ولی در صورتی که علامت دار شوند با نشانه های همچون ذیل مواجه خواهند بود که عبارت است از:

  • خونریزی های قاعدگی سنگین (این علامت می تواند سبب کم خونی شود)
  • احساس درد
  • ایجاد مشکلات بارداری
  • فشار و احساس پری در شکم

این فشار می تواند روی مثانه که جلوی رحم قرار گرفته سبب احساس نیاز به دفع ادرار داشته باشد. همچنین می تواند بر روی خروجی روده که پشت رحم قرار گرفته ایجاد شود و فرد احساس کند که مبتلا به یبوست است. در واقع این احساس فشار می تواند سبب کاهش حرکات روده شود. حتی احساس پری می تواند به صورتی باشد که احساس شود که فرد  باردار است بلکه این یک تصور نادرست است و این احساس فشار و وجود فیبروم سبب بزرگ شدن شکم شده است.

آیا درمان قطعی برای فیبروم رحم وجود دارد؟
آیا درمان قطعی برای فیبروم رحم وجود دارد؟

علل فیبروم رحم

علت فیبروم ناشناخته است و فیبروم ها در پاسخ به هورمون های زنان رشد می کنند. برخی از زنان استعداد ژنتیکی نسبت به فیبروم دارند.

آیا در صورت ابتلا به فیبروم می توان باردار شد؟

اغلب زنان مبتلا به این بیماری می توانند بدون هیچ گونه مشکلی باردار شوند، ولی برخی فیبروم ها باعث تغییر شکل فضای داخل رحم می شوند. اکثر فیبروم هایی که به سمت داخل رشد کرده اند جز این نوع فیبروم ها هستند که سبب تغییر شکل رحم می شود و در صورتی که فرد باردار شود و به این نوع فیبروم مبتلا باشد احتمال بروز مشکلات نیز وجود خواهد داشت. لذا با برداشتن این نوع فیبروم ها می توان به بیمار در جهت داشتن بارداری موفق کمک نمود.

در حالت کلی اکثر زنان با وجود فیبروم بارداری نرمال خواهند داشت. در صورتی که فیبروم بزرگ بیش از 5 یا 6 سانت باشد یا تعداد فیبروم ها متعدد باشد، ممکن است ریسک عوارض بارداری افزایش پیدا کند.

انواع فیبروم های رحمی

فیبروم های رحمی توده های خوش خیمی هستند که به ندرت سرطانی می شوند و مشکلی را برای فرد به وجود نخواهند آورد، اما فیبروم های رحمی دارای انواع مختلفی می باشند که عبارت است از:

فیبروم های اینترامورال

این نوع از فیبروم ها در قسمت داخلی گوشت رحم ایجاد می شوند و عمدتا بدون علامت می باشند اما در صورت وجود علائم با درد و خونریزی های رحمی و احساس فشار بر روی رحم همراه خواهد بود.

فیبروم های ساب موکوزال

نوعی دیگر از فیبروم های رحمی فیبرم ساب موکوزال نام دارد که به طور معمول در قسمت داخلی حفره رحم بروز می کند و نشانه آن به صورت خونریزی می باشد.

فیبروم های ساب سروزال

فیبروم های ساب سروزال به صورت توده ای برجسته به خارج از رحم نمایان شده و مشخص می گردد.

تشخیص فیبروم رحم

روش های تشخیصی بسیاری وجود اما تشخیص این بیماری بسته به نوع و ناحیه قرارگیری آن متفاوت می باشد به همین منظور روش های تشخیصی که می تواند موثر باشد.

گاهی تشخیص فیبروم های رحمی از تومور عضلانی بدخیم سارکوم سخت می شود که در چنین مواردی می بایست ام.آر.آی، سونوگرافی داپلر و اقدامات تشخیصی دیگر انجام شود تا مطمئن شویم که فیبروم است. اما فیبرومی که رشد طبیعی داشته باشد جای هیچ نگرانی نخواهد داشت.

انواع فیبروم رحم
انواع فیبروم رحم

درمان فیبروم رحم در دختران جوان

در صورتی که دختران جوان به فیبروم های رحمی مبتلا هستند روش درمانی که برای آن ها توصیه می شود تزریق آمپول های هورمونی خواهد بود اما در اکثریت مواقع متخصصین ترجیح می دهند تا جراحی انجام نشود زیرا بخیه های حین جراحی در طول دوران بارداری تحت فشار خواهد بود و به همین دلیل بهتر است جراحی انجام نشود اما اگر اندازه فیبروم بسیار بزرگ باشد در نهایت برای درمان ناچار خواهیم بود جراحی انجام شود.

درمان فیبروم رحم

روش های درمانی متعددی وجود دارد و نوع درمان با توجه به علائم فرد، سن، علل ابتلا به بیماری، محل و اندازه فیبروم ها، سابقه بارداری و تصمیم به بارداری مجدد، متفاوت می باشد. جالب است بدانید که بیشتر فیبروم ها پس از سن یائسگی رشد آنها متوقف می شود و یا شروع به آب شدن می کنند و کوچک تر می شوند.

متخصص زنان می بایست هر نوع روش درمان را به بیمار به صورت کامل توضیح دهد تا بتواند با آشنایی کامل و مزیت ها و عوارض آن تصمیم به انتخاب روش درمان نمایید.

 برخی از فیبروم های رحمی بدون نیاز به درمان خاصی بهبود می یابند و تنها کافی است که تحت کنترل و چکاپ های دوره ای شش ماه قرار بگیرند. فیبروم رحم بیماری است که نیاز به درمان های دارویی ندارد و در مواردی بسته به نوع فیبروم می توان برای کوچک تر کردن آن از آمپول های هورمونی استفاده نمود. اما اگر اندازه فیبروم های رحمی بسیار بزرگ باشد بهترین روش درمان جراحی است.

دارودرمانی

داروهای هورمونی که طیف وسیعی دارند. داروهای جلوگیری از بارداری، داروهای پروژسترونی، IUD پروژسترونی، دیفرلین، پچ های هورمونی و آمپول DMPA تمامی این نوع داروها به کاهش خونریزی کمک می نمایند.

قرص های جلوگیری از بارداری به صورت موثر خونریزی های ناشی از فیبروم را کاهش می دهند ولی باعث کاهش سایز فیبروم نمی شوند ولی حتی گاهی می تواند سبب بزرگ شدن فیبروم ها شوند.

داروهای غیر هورمونی مانند بروفن و ناپروکسن سبب کاهش درد ناشی از فیبروم و کاهش خونریزی های قاعدگی می شوند.

جراحی برداشتن فیبروم ها

یکی از روش های درمانی جراحی برداشتن فیبروم ها یا به اصلاح جراحی میومکتومی می باشد. یکی از موارد بسیار مهم این است که احتمال بازگشت فیبروم ها پس از جراحی وجود دارد. بدین معنا اگر رحم فیبروم ساز باشد احتمال عود مجدد فیبروم نیز وجود خواهد داشت.

در واقع اگر فردی قصد بارداری دارد و با فیبروم های رحمی بزرگ، متعدد و فیبروم به داخل حفره رحم برجسته است، لازم خواهد بود تا جراحی میومکتومی صورت گیرد تا فرد بتواند باردار شود.

جراحی هیسترکتومی

گزینه نهایی درمان فیبروم رحم هیسترکتومی می باشد. در واقع این روش درمانی به برداشتن رحم می پردازد و برای افرادی که قصد بارداری ندارند مناسب خواهد بود.

اندومتریال ابلیشن یا سوزاندن داخل رحم

در این روش درمانی لایه داخلی رحم آندومتر سوزانده می شود، که با ابزارهای انجام می شود فیبروم را می سوزانند و از بین می برد. این روش درمانی سبب کاهش خونریزی می گردد ولی گزینه درمانی مناسبی برای افرادی که قصد بارداری دارند نخواهد بود.

جراحی فیبروم رحم

انجام جراحی فیبروم های رحمی نیاز به دقت و ظرافت بسیار زیادی دارد به دلیل نزدیک بودن فیبروم ها به حفره رحم جراحی آن بایستی بسیار دقیق انجام شود. زیرا در برخی موارد ممکن است در حین جراحی حفره رحم باز شود که در این صورت لازم خواهد بود تا حفره رحم بخیه زده شود.

در صورت وجود فیبروم های بزرگ بهتر است چندین لایه بخیه زده شود تا در دوران بارداری باز نشود.

نکته ای که بایستی به آن دقت نمایید این است که در صورت آنکه بایستی اقدام به جراحی فیبروم رحم نمایید سعی کنید تا به یک متخصص زنان خبره مراجعه نمایید تا از بروز عوارضی همچون آسیب به حفره آندومتر پیشگیری شود زیرا هر گونه آسیب به اندومتر سبب می شود تا عوارضی همچون چسبندگی رحم ایجاد شود. لذا نحوه جراحی و جراح بسیار حائز اهمیت می باشد.

در نهایت بگوییم که جراحی فیبروم های رحمی به دو صورت باز و لاپاراسکوپی انجام می شود.

جراحی فیبروم رحم

کلام آخر

فیبروم رحم یک بیماری ژنتیکی است، در صورتی که سابقه این بیماری در خانواده درجه یک شما وجود داشته باشد احتمال ابتلا به آن به نسبت دیگر افراد بیشتر خواهد بود. به همین منظور برای پیشگیری از پیشرفت بیماری و بروز عوارض سعی نمایید تا چکاپ های دوره ای را فراموش نکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.​

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
(Visited 987 times, 5 visits today)

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک