[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

خونریزی های غیرطبیعی رحم و علل آن در سنین مختلف

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

خونریزی های غیر طبیعی رحم به دلایل مختلفی ایجاد می شود، اما در ابتدا بایستی بدانید که به چه نوع خونریزی های رحمی طبیعی و غیر طبیعی می گویند. برای آگاهی بیشتر در این زمینه

آناتومی رحم بدین صورت است که داخل آن از لایه ای بنام آندومتر و قسمت بیرونی آن از لایه عضلانی ضخیم بنام میومتر تشکیل شده است. در طول دوران قاعدگی آندومتر ضخیم می شود و از نظر پاتوفیزیولوژیک پایه ای به هدف اینکه بتواند جنین بارور را در خود نگه دارد. در صورت آنکه بارداری اتفاق نیفتد که اغلب سیکل های قاعدگی بدین ترتیب است، در چنین حالتی آندومتر ده تا چهارده روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد.

خونریزی-های-غیر-طبیعی-رحم

سیکل قاعدگی و حجم خونریزی طبیعی

به طور کلی سیکل های منظم رحم تقریبا هر بیست و هشت یک روز اتفاق می افتد. بدین صورت است آندومتر در نیمه اول سیکل با هدف اینکه بتواند جنین را در خود جای دهد، ساخته می شود. زمانی که به نیمه سیکل برسیم در صورت آنکه جنینی جایگزین شود ادامه پیدا می کند اما اگر جایگزین نشود حدودا ده تا چهارده روز بعد از آنکه تخمک گذاری اتفاق افتاده است، آندومتر ریزش کرده و قاعدگی رخ می دهد.

در حالت کلی روز های قاعدگی بین چهار تا شش روز متغیر می باشد که فرد در این چند روز خونریزی فعال دارد. در حقیقت حجم خون قاعدگی بایستی بین ده تا سی و پنج سی سی باشد و در صورت آنکه حجم خونریزی بیش از این باشد می توان گفت که خونریزی سنگین است.

اما چگونه حجم خون قاعدگی را اندازه گیری نماییم و متوجه شویم که خونریزی غیرطبیعی داریم؟ گفتنی است که یک پد معمولی زمانی که آغشته به خون می شود پنج سی سی خون را در خود جای می دهد و در صورت آنکه فرد در یک دوره قاعدگی هفت پد را آغشته به خون کند این میزان خون برابر با سی و پنج سی سی می باشد که این اندازه خونریزی در حد نرمال به شمار می آید و در صورت آنکه بیش از این خونریزی دارید می بایست با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید.

لازم به ذکر است، خونریزی پس از دوران یائسگی در صورت آنکه داروی هورمونی مصرف نکنید، غیر طبیعی تلقی می شود و بایستی جهت بررسی های لازم به متخصص زنان مراجعه نمایید.

خونریزی های غیر طبیعی

یکی از سوالات شایع میان زنان این است که کدام یک از خونریزی های قاعدگی غیر طبیعی می باشند؟ گفتنی است که اگر خونریزی های در دوره ای خاص اتفاق افتد غیرطبیعی تلقی می شود که عبارت است از:

 • خونریزی پس از دوره یائسگی
 • خونریزی قبل از دوره بلوغ
 • خونریزی در سنین باروری

علت خونریزی غیر طبیعی در سنین باروری

خونریزی در سنین باروری به دو دلیل غیر طبیعی اتفاق می افتد که عبارت است از:

 • اختلال تخمک گذاری
 • قاعدگی منظم ولی خیلی سنگین که در فواصل بین قاعدگی خونریزی و لکه بینی رخ می دهد.

خونریزی-های-غیرطبیعی-رحم

علل خونریزی های غیر طبیعی رحمی در سنین مختلف

در کودکان کم سن که هنوز به سنین بلوغ نرسیده اند، خونریزی می تواند ناشی از تروما، تجاوز جنسی، عفونت ناحیه ادراری و عفونت مثانه، جسم خارجی که کودک به داخل واژن خود فرستاده است، آلرژی به مواد شوینده باشد.

در سنین نوجوانی زمانی که یک دختر جوان بالغ می شود، خیلی طبیعی است که چند ماه ابتدای خونریزی های قاعدگی غیرطبیعی باشد و این مورد نیاز به هیچ درمانی ندارد.

چون سیکل هیپوفیزی هنوز کامل تکمیل نشده است. ولی این نامنظمی بایستی در طول زمان به صورت خود به خود درمان شود بدون هیچ گونه دخالت درمانی و اگر پایدار بماند نیاز به درمان خواهد داشت.

در سنین باروری خونریزی های که نامرتب هستند و فرد سیکل قاعدگی منظمی ندارد، در ابتدا این عامل مربوط به تغییرات هورمونی در این دوران و اختلال در تخمک گذاری می باشد. اما گاها پیش می آید که فردی سیکل قاعدگی منظم داشته ولی میزان خونریزی آن بسیار شدید و بیش از هشتاد سی سی است که سبب کم خونی او می گردد.

علل خونریزی های میان دوران قاعدگی

گاها پیش می آید که افرادی بین دو دوره سیکل قاعدگی خود با خونریزی و لکه بینی مواجه هستند که این عارضه به سه علت اتفاق می افتد که عبارت است از:

 • پولیپ یا آندومتر

فیبروم های رحمی یا میوم گوشت اضافه در رحم است که بسیار شایع است.

 • فیبروم رحمی

پولیپ های رحمی گوشت اضافه ای است که داخل حفره رحم به صورت برآمده ایجاد می شود.

 • آدنومیوز

آدنومیوز یک حالت خاصی است که در لایه آندومتر، لایه داخلی رحم نفوذ کرده و ایجاد می شود و همین عارضه سبب شل شدن و جگر مانند شدن حفرات رحمی می شود و سبب تشدید خونریزی می گردد.

علل کمتر شایع خونریزی های رحمی

علل کمتر شایع ابتلا به خونریزی های رحمی عبارت است از:

 • تهدید به سقط جنین
 • حاملگی خارج رحمی
 • التهاب دهانه رحم، سرویسیت
 • زخم دهانه رحم
 • سلول های سرطانی و پیش سرطانی دهانه رحم و رحم
 • اختلال انعقادی یا اختلال تجمع پلاکت ها (که در صورت شک به این مورد بایستی به فوق تخصص هماتولوژی ارجاع داده شود)
 • اختلالات هورمون تیروئید
 • اختلال های پیشرفته کلیه و کبد
(Visited 527 times, 1 visits today)

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک