[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

هر آنچه باید درباره تست پاپ اسمیر بدانید

پاپ اسمیر، تستی است که به منظور بررسی سرطان دهانه رحم و یا برخی عفونت های واژنی و رحمی از سوی پزشک تجویز می شود. هر گونه عفونت باکتریایی و قارچی در رحم، از طریق این تست تشخیص داده خواهد شد. سرطان دهانه رحم، نتیجه رشد غیر قابل کنترل سلول ها در دهانه رحم است. این سرطان عمدتا در پی عفونت های مکرر با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. HPV، عفونت شایعی است که از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

در بسیاری از موارد، این عفونت بدون دنبال کردن اقدامات درمانی بهبود می یابد و آثاری از آن در بدن باقی نخواهد ماند، اما در صورت عدم بهبودی به سرطان دهانه رحم تبدیل خواهد شد. البته ممکن است چندین سال طول بکشد تا این عفونت تبدیل به سرطان شود. انجام منظم تست پاپ اسمیر، علاوه بر تشخیص و درمان سلول های سرطانی، از بروز سرطان دهانه رحم نیز پیشگیری می کند. تشخیص این سرطان در مراحل اولیه، به درمان موثرتر کمک خواهد کرد. معمولا انجام این تست، قبل از سی سالگی توصیه نمی شود. چرا که عفونت HPV  در خانم های جوانی که از لحاظ جنسی فعال هستند، بیشتر شایع می باشد.

سرطان یکی از بیماری هایی است که سالانه تعداد زیادی از مردم جهان را درگیر می کند. نام این بیماری ترسناک است. شدت دردی که فرد مبتلا به این بیماری متحمل می شود، باور کردنی نیست. هزینه درمانی این بیماری نیز بسیار بالا است. در گذشته، علم پزشکی در تشخیص زودهنگام این بیماری موفق نبود. به همین دلیل، اغلب افرادی که به سرطان مبتلا می شدند، جان خود را از دست می دادند. امروزه، پیشرفت های فراوان در پزشکی، تشخیص به موقع این بیماری را ممکن ساخته است. همین امر سبب افزایش امید به زندگی در افراد مبتلا به سرطان شده است. یکی از سرطان هایی که در بانوان شایع است، سرطان دهانه رحم است. تست پاپ اسمیر روشی است که برای تشخیص به موقع این بیماری به کار می رود. برای آشنایی بهتر با این شیوه، ما به بررسی شیوه انجام تست پاپ اسمیر و بهترین زمان انجام آن پرداختیم.

تست پاپ اسمیر چیست؟

از این تست برای تشخیص بیماری هایی مانند زگیل تناسلی، ایدز و سرطان دهانه رحم می توان استفاده کرد. در قالب نقاط جهان، از این تست برای غربالگری سرطان در بانوان بالای 21 سال استفاده می شود. با این حال، افرادی که سابقه شیمی درمانی یا پیوند عضو داشته اند، و افرادی که HIV آنها مثبت است، باید در اولین فرصت این تست را انجام دهند. متخصصین توصیه می کنند که بانوان بالای 30 سال در صورتی که سه تست آنها عادی باشد، در دوره های پنج ساله نسبت به بررسی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم اقدام کنند.

غالبا، انجام این تست به افراد در دهه سوم زندگی و بالاتر توصیه می شد. اما اگر فردی در سنین 15 تا 21 سالگی، روابط جنسی متعدد داشته باشد، یا شرکای جنسی او به زگیل تناسیل یا HIV مبتلا بوده باشند نیز باید این تست را انجام دهد. زیرا HPV 16 و 18 می تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان دهانه رحم کند. اما دقت داشته باشید افراد بالای 65 سال، در صورتی که تاکنون در تست هایشان هیچ حالت غیرعادی مشاهده نشده باشد، نیازی به تکرار مجدد این آزمایش نخواهند داشت.

همه چیز درباره تست پاپ اسمیر
همه چیز درباره تست پاپ اسمیر

مهمترین نکات قبل از انجام تست پاپ اسمیر

 • دوران قاعدگی می تواند بر نتیجه حاصل از این تست تاثیر منفی بگذارد، در نتیجه، اگر در حال سپری کردن این دوره هستید حتما به پزشک معالج خود اطلاع دهید.
 • معمولا توصیه می شود بیست و چهار ساعت قبل از انجام پاپ اسمیر از برقراری رابطه جنسی، استفاده از محصولات واژنی مانند کرم و اسپری و یا مصرف داروهای ضد بارداری، خودداری شود.
 • ممکن است از بیمار خواسته شود قبل از تست، مثانه خود را خالی کند.
 • دوش واژینال، دو تا سه رو قبل از انجام تست توصیه نمی شود.
 • تمام نکاتی که از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد، باید رعایت شوند.
 • در حین انجام این آزمایش کاملا آرام و خونسرد باشید.
 • اگر باردار هستید و می خواهید این تست را انجام دهید، توجه داشته باشید که تا هفته 24 بارداری می توانید این تست را انجام دهید.
 • توصیه می کنیم اگر زایمان کرده اید، برای انجام این تست حداقل 12 هفته صبر کنید.

روند انجام تست پاپ اسمیر

جهت انجام این تست، نمونه ای از سلول های دهانه رحم و در طول معاینه لگنی گرفته می شود. نمونه گرفته شده بعد از ارسال به آزماشگاه، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در ابتدا، اسپکولوم داخل واژن قرار می گیرد. اسپکولوم، ابزار پلاستیکی و یا فلزی است که با باز نگه داشتن واژن، امکان مشاهده آسان دهانه رحم را برای پزشک فراهم می سازد. در مرحله بعد، نمونه ای از سلول ها و موکوز اگزوسرویکس گرفته می شود. نمونه ای از اندوسرویکس نیز گرفته خواهد شد. در پایان، نمونه های گرفته شده به آزمایشگاه اسال خواهند شد.

اگر از افرادی که این تست را انجام داده اند بپرسید، مطمئنا می گویند کمی آزاردهنده است. اما نگران نباشید، مدت زمان انجام این آزمایش بسیار کوتاه است. در حین انجام این تست شما باید کاملا به پشت بخوابید، پاهای خود را نیز باز کنید. پزشک در این مرحله اسپکولوم را وارد دهانه واژن شما خواهد کرد. استفاده از این وسیله، به منظور باز نگه داشتن واژن و دسترسی آسانتر به دهانه رحم فرد است. سپس، پزشک با استفاده از کارد یا قلم موی مخصوص نمونه ای از دهانه رحم بر خواهد داشت.

البته برخی متخصصین نیز به منظور نمونه گیری از دهانه رحم از ابزاری به نام سیتوبراش استفاده می کنند. این ابزار حالتی ترکیبی از قلم مو و کاردک است. نمونه برداشت شده برای بررسی احتمال رشد غیرعادی سلول های به آزمایشگاه های تخصصی ارسال می شوند. ممکن است پس از نمونه برداری فرد در ناحیه شکم خود احساس گرفتگی یا انقباض داشته باشد. در برخی افراد نیز، ممکن است پس از نمونه برداری در ناحیه واژن خونریزی اندکی ایجاد شود. اما اگر خونریزی شما، چندین روز بعد از نمونه گیری ادامه داشت حتما باید به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

بهترین سن برای انجام تست پاپ اسمیر

 • خانم های 21 تا 29 سال، باید هر سه سال یک بار نسبت به انجام این تست اقدام کنند.
 • خانم های 30 تا 65 سال باید این تست را به تنهایی هر سه سال یک بار و پاپ اسمیر به همراه تست HPV را هر پنج سال یک بار انجام دهند.
 • خانم هایی که در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند، باید این تست را در سنین پایین تر و بین 6 تا 12 ماه انجام دهند.
 • در صورت مشاهده علائمی از قبیل خونریزی غیر طبیعی از واژن و یا دردهای لگنی، انجام این تست توصیه می شود.

تست پاپ اسمیر برای تشخیص زگیل تناسلی یا HPV

همانطور که بیان شد، هدف از انجام این تست بررسی رشد سلول ها است. یکی از بیماری هایی که می تواند سبب رشد غیرعادی سلول در دهانه رحم شود، زگیل تناسلی است. ساده ترین راه بریا تشخیص HPV نیز استفاده از آزمایش پاپ اسمیر است. با نمونه گیری می توان این عارضه را تشخیص داد و از گسترش و پیشرفت این عارضه جلوگیری کرد. همانطور که می دانید، HPV اتز طریق ماربت و رابطه جنسی منتقل می شود. از این رو افرادی که شرکای جنسی متعدد و نامطمئن دارند بهتر است که انجام این تست را در اولویت قرار دهند. هرچند که ممکن است زگیل تناسلی بدون درمان نیز خود بخود برطرف شود. اما در اغلب موارد، نادیده گرفتن آن احتمال ابتلای فرد به سرطان دهانه رحم را افزایش خواهد داد.

آیا غیر طبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر، الزاما به معنای ابتلا به سرطان می باشد؟

در برخی موارد، غیر طبیعی بودن نتایج تست پاپ اسمیر می تواند نشانه ای باشد از ابتلا به سرطان، اما نه در تمامی موارد. سلول های دهانه رحم دائما در حال تغییر و ترمیم هستند. گاهی نیاز به انجام تست های بیشتری است تا نتایج اصلی این تست مشخص گردد. با این جال، تست پاپ اسمیر، از جمله تست های غربالگری محسوب می شود. برخی ناهنجاری ها و تغییرات با یک بار تست پاپ اسمیر تشخیص داده نمی شوند، به همین خاطر است که توصیه می شود این تست به طور منظم تکرار شود. بسته به سن و سابقه پزشکی، بیمار باید به طور مرتب نسبت به انجام تست پاپ اسمیر اقدام کند.

آیا در صورتی که خانمی واکسن HPV دریافت کرده باشد، نیازی به انجام تست های غربالگری سرطان دهانه رحم می باشد؟

بله، حتی در صورت دریافت واکسن، انجام تست های غربالگری سرطان نیاز می باشد. چرا که واکسن از ابتلا به تمامی گونه های ویروس HPV محافظت نمی کند و سرطان دهانه رحم در تمامی موارد به دلیل عفونت با این ویروس نمی باشد.

نتایج تست پاپ اسمیر

منفی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر، به معنای عدم مشاهده عفونت و طبیعی بودن ظاهر سلول ها است. گاهی ممکن است تعداد کافی سلول مشاهده نشود و یا این که سلول ها به خوبی تشخیص داده نشوند، که در چنین شرایطی، تست دو تا سه ماه بعد مجدد تکرار می شود. البته این مورد الزاما به معنای وجود مشکل جدی نمی باشد.در صورتی که پاپ اسمیر به تنهایی انجام شده باشد، وجود سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم نشان می دهد که تست HPV نیز باید انجام شود تا مشخص شود که آیا عفونت HPV علت تغییر سلولی است یا خیر.

 • در صورتی که تست HPV منفی و پاپ اسمیر طبیعی باشد، احتمل ابتلا به سرطان دهانه رحم پایین است.
 • در صورتی که تست HPV مثبت و پاپ اسمیر طبیعی باشد، سلول های دهانه رحم عفونی شده اند و احتمال ابتلا به HPV وجود دارد، اما در این حالت نیز ناهنجاری در سلول های دهانه رحم مشاهده نخواهد شد.
 • در صورتی که تست HPV منفی و پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، عفونت با ویروس HPV وجود ندارد و علت اصلی غیر طبیعی شدن سلول های دهانه رحم نیز مشخص نخواهد بود.
 • در صورتی که تست HPV مثبت و پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، سلول های دهانه رحم عفونی شده اند و احتمال ابتلا به HPV بالاست.

انواع نتایج حاصل از تست پاپ اسمیر

 • تست عادی

اگر نتیجه به دست آمده از این تست برای فرد املا عادی باشد، به معنای این است که رسد سلول ها در دهانه رحم کاملا طبیعی است. در نتیجه احتمال ابتلای این فرد به سرطان دهانه رحم صفر خواهد بود. با این حال توصیه می شود، در بازه زمانی حدود 3 تا 5 سال، مجددا این تست را تکرار کنید.

 • تست غیر عادی

به این نکته توجه داشته باشید، اگر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر در فردی غیر عادی باشد، به این معنی نیست که فرد حتما به سرطان مبتلا شده است. اما قطعا، در این فرد، رشد سلول ها در دهانه رحم افزایش غیر عادی داشته است. این امر می تواند شرایط پیش سرطانی شدن در این ناحیه را نشان دهد. سلول های غیرعادی دارای انواع مختلفی هستند. آتیپیا، سلول های خفیف، سلول های متوسط، دیسپلازی حاد و کارسینوم درجا نمونه از سلول های غیرعادی هستند.

اما، آنچه که غالبا در سلول های غیر عادی پاپ اسمیر مشاهده می شود، سلول های خفیف هستند. با این حال، پزشک معالج با توجه به نوع سلول، برای بررسی دقیق تر دهانه رحم، آزمایش های دیگری را تعیین می کند. تعداد این آزمایش ها در بیماران مختلف متفاوت است. در این دسته از افراد، پزشک در حین کولپوسکوپی از نور برای بررسی بسیار دقیق واژن و دهانه رحم استفاده خواهد کرد.

کلام آخر

تست پاپ اسمیر یکی از آزمایشات تشخیصی در زمینه بیماری های زنان محسوب می شود که عمدتا برای تشخیص سرطان و ویروس HPV کاربرد دارد. به طورکلی بهترین زمان انجام این تست پس از شروع رابطه جنسی است و باتوجه به وضعیت جسمانی بیمار توصیه می شود که این آزمایش در دوره های منظم تکرار شود. زنانی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند، بهتر است به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و هر سال این تست را انجام دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2.3]
(Visited 8,704 times, 7 visits today)
دکتر ماندانا لطفی یگانه

دکتر ماندانا لطفی یگانه

متخصص زنان و زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

فارغ التحصیل مجموعه مدارس استعدادهای درخشان ( سمپاد ) دبیرستان فرزانگان که در سال ۷۹ وارد رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم و در سال ۸۷ با توجه به سطح بالای نمرات بعنوان ده درصد دانشجویان برتر اجازه شرکت مستقیم در آزمون دستیاری رو پیدا کردم و وارد رشته زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران ، بیمارستان امام خمینی شدم .

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک