[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

تست های غربالگری دوران بارداری

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

تست های غربالگری

امروزه با توجه به شیوع دسته ای از بیماری هایی که نوزادان با آنها متولد می شوند (گرچه درصد ابتلا نگران کننده نیست) اما باید از افزایش و گسترش مبتلایان کاست. برای حصول این منظور یعنی جلوگیری از افزایش آمار نوزادان بیمار، پزشکان تمهیداتی اندیشیده اند. راهکاری که از سوی پزشکان ارائه شده است انجام آزمایشات مختلف پیش از بارداری، در دوران بارداری، و نیز پس از زایمان.

این آزمایشات می توانند در تعیین و یا پیش بینی بیماری احتمالی بسیار موثر باشند. از این جهت که در بسیاری از موارد توانستند از بروز بیماری و یا در مواردی از پیشروی بیماری جلوگیری کنند.

تست های غربالگری دروان بارداری

تست های غربالگری دروان بارداری

آیا می دانید اگر باردار هستید باید تحت یکسری آزمایشات قرار بگیرید تا از سلامت جنین تان مطمئن شوید؟

آیا می دانستید این آزمایشات چقدر می تواند به شما کمک کند تا از خطرات احتمالی که جنین تان با آن روبرو هست جلوگیری کنید؟

آیا از تست های غربالگری دوران بارداری اطلاعاتی دارید؟

تست غربالگری در دوران بارداری چیست و به چه منظور انجام می شود؟

در ماه های مختلف دوران بارداری ( سه ماه اول، سه ماه دوم و…) زنان باردار تحت آزمایشات مختلفی قرار می گیرند. این آزمایشات با عنوان تست های غربالگری شناخته شده اند و امروزه تقریبا بسیاری از خانم ها این آزمایشات را انجام می دهند. تست های غربالگری چند نوع مختلف و برای آگاهی از اختلالات و بیماری های مختلف انجام می شود. در ادامه هرکدام یک از این تست های غربالگری را به طور جداگانه و به تفصیل توضیح خواهیم داد.

انواع تست های غربالگری در دوران بارداری

  • تست غربالگری سندروم داون
  • تست غربالگری سندروم داون سه ماهه اول
  • تست غربالگری سندرم داون سه ماهه دوم

تست غربالگری سندروم داون

تست غربالگری سندروم داون در دو مرحله و در دو دوره از دوران بارداری از خانم ها گرفته می شود. اولین باری که این تست انجام می شود سه ماهه اول بارداری است دومین بار در سه ماهه دوم بارداری است.

تست غربالگری سندروم داون سه ماهه اول

در سه ماه اول با کمک گرفتن از آزمایش خون و نیز سونوگرافی می توانند در خصوص بیماری ها تشخیص و تعیین داشته باشند.

ابتدا پیش از آنکه بخواهیم به تست سندروم داون بپردازیم درصدد هستیم شما را با این بیماری آشنا سازیم سپس آزمایشات مخصوص به این بیماری را مطرح سازیم.

سندروم داون چیست؟

یکی از سوالاتی که مادران نگران و دغدغه مند می پرسند این است که اساسا بیماری سندروم داون و یا اختلال سندروم داون چیست و چرا اتفاق می فتد و چه آثاری را از خود بروز می دهد.

سندورم داون یکی از اختلالاتی است که در اثر افزوده شدن یک کروموزوم در کروموزوم بیست و یکم اتفاق می افتد. در واقع به زبان ساده باید گفت: کروموزوم بیست و یکم هنگامی که به طور سه تایی باشد چنین اختلالی پیش می آید و آثاری را از خود بروز می دهد. (کروموزوم ها در حالت طبیعی باید دوتایی و به صورت جفت باشند) از آثاری که سندروم داون در پی دارد می توان به مواردی چند اشاره کرد:

  • در ظاهر افراد تفاوت هایی ایجاد می کند که به طور مشخص می توان تشخیص داد.
  • به لحاظ هوش یادگیری بسیار ضعیف هستند و تا حد زیادی با عدم توانایی یادگیری روبرو هستند.
  • احتمال شیوع نوزادان به سندروم داون یک در هشتصد نوازد است. در واقع از هر هشتصد نوزادی که متولد می شود.
  • یکی از آنها مبتلا به سندروم داون است.
  • زنان هر چقدر سن بارداری شان بالا باشد احتمال ابتلا بیشتر است.

تست غربالگری سندوم داون چه کمکی به مادران باردار می کند؟

اگر احتمال ابتلای جنین به سندروم داون وجود داشته باشد این تست ها نشان می دهد که احتمال بروز این بیماری بسیار بالاست. در این صورت اقدامات لازم انجام می شود.

البته این آزمایشات به طور قطع حکم صادر نمی کند که مثلا جنین مبتلا به بیماری است. صرفا احتمال را پیش بینی می کند و درصد خطر را گوشزد می کند. این تست ها می تواند با پیش بینی و کنترل درصد ابتلا را کاهش دهد.

تست های غربالگری علی رغم اینکه خدمت بزرگی را در جهت تعیین بیماری های خطرناک دارند، اما هیچ گونه خطری را متوجه زنان باردار نمی کنند. در واقع عده ای از زنان می ترسند که مبادا دچار سقط جنین شوند اما باید گفت: خیر هیچ گونه نگرانی در این زمینه نداشته باشید زیرا با انجام یک سری آزمایش خون و سونوگرافی هایی که به طور معمول انجام می شود، می توانند غربالگری ها انجام شود و نتایج گزارش شود.

دکتر ماندانا لطفی یگانه جراح و متخصص زنان و زايمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ماندانا لطفی یگانه مراجعه نمایید.

تست غربالگری سندروم داون سه ماهه دوم

در سه ماهه دوم با اندازگیری مقادیری از هورمون ها و مواد مختلف در خون مادر می توانند این آزمایشات را انجام دهند.

تست غربالگری از نوع متوالی

زنانی که تحت آزمایشات غربالگری سه ماهه اول قرار گرفتند به سه دسته تقسیم بندی می شوند. در عده ای از آنان احتمال ابتلا بالاست، یعنی خطرناک است. در عده ای احتمال ابتلا بسیار ضعیف است و عده ای دیگر در حد متعادل بودند. کسانی که احتمال ابتلای نوزادشان به سندورم داون زیاد است باید تحت آزمایشات مختلف قرار بگیرند تا میزان خطر را بتوان تشخیص داد. کسانی که احتمال خطر متوسطی را داشته باشند به مرحله دوم تست غربالگری در سه ماهه دوم منتقل می شوند. زنانی که ضعیف ترین احتمال ابتلا را دارند نیازی به انجام آزمایشات دیگری ندارند.

تست غربالگری از نوع یکپارچه

این نوع از تست با انجام یکسری بررسی هایی انجام می شود. در واقع پزشکان نتایج سه ماهه اول و تست سه ماه دوم را مورد تحلیل قرار می دهند و هر دو را در کنار یکدیگر مورد بررسی قرار می دهند و این باعث می شود بتوانند تشخیص دقیق تری از این آزمایشات داشته باشد.

کلام آخر

در پایان امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات دقیقی در خصوص انواع آزمایشات در دوران بارداری در اختیارتان قرار داده باشیم. در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. برای پرسش سوال خود می توانید به قسمت نظرات در انتهای صفحه مقاله مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.

(Visited 162 times, 3 visits today)

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک