[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

ترشحات واژن؛ انواع، علل، علائم و درمان آن

مدت زمان مطالعه 14 دقیقه

ترشحات واژن به دو صورت طبیعی و غیرطبیعی وجود دارد که تشخیص آن ها در اکثر مواقع به درستی انجام نمی گردد. با این وجود ترشحات واژن دارای انواع خاصی می باشند که می تواند نشان دهنده عفونت باشد اما بایستی بدانید که این ترشحات غیرطبیعی چه نشانه های دارند تا بتوانیم به راحتی آن ها را از تشحات طبیعی تشخیص دهیم.

ترشحات طبیعی با تغییرات هورمونی گاها با تغییراتی همراه هستند که همین امر سبب تصور نادرست برخی از افراد می گردد. لازم است بدانید که ترشحات غیر طبیعی با نشانه ای همراه است، لذا گفتنی است که می توانید با شناخت هر کدام از این علائم و نشانه ها در صورت ابتلا به بیماری سریع به پزشک جهت درمان اقدام نمایید.

ترشحات واژن

بررسی ترشحات واژن

فهرست محتوا

ترشحات واژن دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آن ها ممکن است نشان دهنده بیماری باشد. ترشحات واژن براساس رنگ و غلظت متغیر می باشد که در ادامه به شرح هر کدام از آنها می پردازیم.

ترشحات سفید رنگ

وجود ترشحات سفید رنگ در ابتدا و انتهای چرخه قاعدگی جز ترشحات طبیعی به شمار می آید. اما در صورتی که این نوع ترشحات همراه با خارش و به غلظتی همانند پنیر که به صورت تکه تکه باشد دیگر جز ترشحات طبیعی تلقی نمی گردد و داشتن این نوع ترشحات سفید رنگ نشان دهنده ترشحات غیر طبیعی قارچی می باشد.

ترشحات سفید رنگ واژن

ترشحات شفاف و رقیق

ترشحات شفاف و رقیق

وجود ترشحات شفاف و آبکی یا رقیق جز ترشحات طبیعی به شمار می آید که به طور معمول این نوع ترشحات در زمان تخمک گذاری افزایش می یابد و حتی گاها ممکن است با انجام برخی فعالیت های سنگین ورزشی با چنین ترشحاتی مواجه شویم که در چنین شرایطی جای هیچ گونه نگرانی نیست و کاملا طبیعی محسوب می شود.

ترشحات قهوه ای رنگ

وجود ترشحات قهوه ای رنگ به منزله ای خروج ترشحات از داخل رحم می باشد که همراه با خون است، لذا به همین دلیل است که بدین رنگ می باشد. لذا در صورت مواجه با چنین ترشحاتی حتما می بایست جهت درمان به پزشک مراجعه نمایید.

قابل توجه است که وجود ترشحات قهوه ای رنگ یا خونی در انتهای سیکل قاعدگی اتفاق افتد که در چنین شرایطی وجود این گونه ترشحات  نشان دهنده لکه بینی بوده و طبیعی می باشد.

اما دقت نمایید وجود ترشحات قهوه ای رنگ در اوایل دوران بارداری نشان دهنده سقط جنین است و همچنین گاهی وجود این گونه ترشحات می تواند ناشی از ابتلا به سرطان دهانه رحم، فیبروم رحم باشد. لذا در صورت مواجه با چنین شرایطی انجام معاینات سالانه و تست پاپ اسمیر می تواند به تشخیص زودهنگام بیماری کمک نماید. گفتنی است مراجعه زود هنگام فرد را می تواند از پیشرفت بیماری و بروز عوارض جبران ناپذیر بکاهد.

ترشحات قهوه ای رنگ

ترشحات زرد و سبز رنگ

ترشحات زرد و سبز رنگ

وجود ترشحات زرد و سبز رنگ حاکی از ترشحات غیر طبیعی است که احتمال دارد به منزله ای ابتلا به عفونت تریکومونیازیس باشد و به طور معمول این نوع ترشحات از طریق روابط جنسی رخ می دهد.

دلایل ترشحات واژن

وجود ترشحات واژن به منزله ی عملکرد صحیح بدن می باشد و این ترشحات به مرطوب بودن واژن کمک می نماید که این می تواند سبب سهولت روابط جنسی شود که عدم وجود آن سبب خشکی واژن و درد هنگام روابط جنسی می گردد. همان طور که ذکر شد ترشحات در زمان تخمک گذاری یک امر طبیعی است. استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری، انجام فعالیت های ورزشی و استرس می تواند سبب افزایش ترشحات واژن شود.

انواع ترشحات غیرطبیعی واژن

در ابتدا شما را به شنیدم صحبت های دکتر ماندانا لطفی یگانه درباره عفونت های مکرر زنان دعوت میکنم تا با آگاهی کامل بتوانید سریعترین اقدام لازم را انجام دهید.

انواع ترشحات غیر طبیعی واژن عبارت است از :

ترشحات واژینوز باکتریال

از شایعترین عفونت های باکتریایی واژینوز باکتریال می باشد و افرادی که روابط جنسی دهانی و شرکای جنسی متعددی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه می باشند.

به طور معمول ترشحات واژینوز باکتریال با علائمی همچون بوی نامطبوع شبیه به بوی ماهی گندیده همراه است و گاها هم پیش می آید که این بیماری بدون علامت است.

ترشحات واژینوز باکتریال

ترشحات تریکومونیازیس

ترشحات تریکومونیازیس

ترشحات زرد و سبز رنگ نوعی دیگر از ترشحات غیر طبیعی است که به این نوع ترشحات تریکومونیازیس گفته می شود. به طور معمول این نوع ترشحات ناشی از برقراری تماس جنسی و وسایل حمام مشترک انتقال پیدا می کند.

ترشحات تریکومونیازیس گاهی بدون علامت و برخی اوقات با نشانه های همچون درد، التهاب و خارش همراه است.

ترشحات عفونت مخمر

ترشحات سفید پنیری مانند که جز ترشحات غیر طبیعی به شمار می آید با نام عفونت مخمر شناخته می شود، عوامل متعددی می تواند سبب ایجاد گونه ترشحات شود، عواملی همچون؛ استرس، بیماری های زمینه ای مانند دیابت، مصرف برخی داروها همچون قرص های ocp یا جلوگیری از بارداری و آنتی بیوتیک ها و عاملی همچون بارداری می تواند زمینه ساز ابتلا به این عارضه گردد.

ترشحات-عفونت-مخمر

سوزاک و کلامیدیا

سوزاک و کلامیدیا

یکی دیگر از ترشحات غیر طبیعی بدن ترشحات سوزاک می باشد که این عارضه از طریق مقاربت جنسی انتقال پیدا می کند. این نوع ترشحات به رنگ زرد یا سبز می باشد.

مراقبت در منزل برای جلوگیری از ترشحات واژن

رعایت بهداشت و استفاده از لباس زیرهای مناسب می تواند به پیشگیری از ایجاد ترشحات غیرطبیعی و عفونت های زنان بکاهد. جالب است بدانید که استفاده از دوش واژینال کمکی به پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن نخواهد کرد، بلکه سبب از بین رفتن باکتری های مفید واژن می شود.

روابط جنسی محافظت شده به پیشگیری از ابتلا به ترشحات غیر طبیعی و عفونت کمک کننده خواهد بود. تغذیه سالم می تواند به پیشگیری از بسیاری بیماری ها همچون عفونت های زنان کمک نماید.

مراقبت در منزل و عوامل خطر آفرین

سن شروع ابتلا به ترشحات واژن

حدود 6 ماه تا 1 سال قبل از اینکه دختری اولین عادت ماهانه خود را تجربه کند، ممکن است بدن او ترشحات واژن ایجاد کند که این امر به دلیل تغییرات هورمونی کاملا طبیعی است. در واقع  همانطور که گفتیم ترشحات طبیعی بدن به سلامت واژن کمک می کند.

میزان این ترشحات می تواند به چرخه قاعدگی دختران بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، میزان ترشحات در زمان تخمک گذاری (یعنی زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می شود و به داخل لوله رحمی حرکت می کند.)، کمی بیشتر می شود.

ترشحات طبیعی باید فقط کمی بو داشته باشند و هرگز نباید باعث خارش واژن یا سوزش شوند. اگر متوجه خارش، بوی بد یا تغییر رنگ (مانند قهوه ای، خاکستری یا سبز) در ترشحات خود شدید؛ نشان دهنده عفونت می باشد که باید جدی بگیرید.

فواید ترشحات واژن

اکثریت عموم سوال می پرسند وجود ترشحات واژن چه فایده ای دارد؟ آیا می توانیم داروی را مصرف نماییم تا بتوانیم حتی ترشحات طبیعی واژن را از بین ببریم؟

گفتنی است که ترشحات طبیعی واژن بسیار مفید است. ترشحات طبیعی به مرطوب بودن لوله ی واژن کمک بسزایی می نماید، این مرطوب بود در حین تماس جنسی سبب ایجاد لغزندگی می شود که به عدم بروز درد در زمان تماس جنسی کمک می نماید.

همچنین وجود ترشحات طبیعی در زمان تخمک گذاری سبب می گردد تا اسپرم به راحتی در داخل واژن حرکت کرده و به سمت رحم کشیده شود و لقاح جنین صورت گیرد.

لازم به ذکر است که وجود ترشحات واژن به بارداری کمک نموده و در صورت عدم وجود آن بارداری امکان نخواهد داشت. گاها پیش آمده است که فردی به دلیل ابتلا به عفونت های زنان قادر به بارداری نخواهد بود.

در نهایت بگوییم که ترشحات طبیعی مفید بوده و سعی نکنید با مصرف خودسرانه داروها آن ها را از بین ببرید.

ترشحات واژن در دوران بارداری

ترشحات واژن در دوران طبیعی به دلیل تغییرات هورمونی که در این دوران ایجاد می شود افزایش می یابد، لذا این طبیعی است. در چنین شرایطی شما می توانید به جهت پیشگیری از ابتلا به عفونت رعایت بهداشت را جدی بگیرید و سعی نمایید لباس زیر خود را زود به زود تعویض نمایید تا ترشحات طبیعی خشک شده سبب ایجاد ترشحات غیر طبیعی نگردد.

اما در صورت آنکه ترشحات همراه با سوزش، خارش و بوی نامطبوع باشد، درمان در چنین زمانی ضروری است و سعی نمایید در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

ترشحات-واژن-در-بارداری

ترشحات واژن در دوران یائسگی

ترشحات واژن در دوران یائسگی کاهش می یابد و به همین علت ابتلا به عفونت های شدید به ندرت اتفاق می افتد. اما در صورت وجود هر کدام از علائم ترشحات غیرطبیعی بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید زیرا ترشحات طبیعی در این دوران کاهش می یابد و همین امر سبب ابتلا به خشکی واژن می شود.

درمان ترشحات غیرطبیعی واژن

درمان ترشحات غیر طبیعی واژن براساس نوع آن و علت بروز آن متفاوت می باشد. امروزه روش های متعددی علاوه بر دارودرمانی برای درمان ترشحات واژن وجود که عبارت است از: لیزر درمانی، کربوکسی تراپی و پلاسماتراپی می باشد.

قابل توجه است که درمان ترشحات واژن با لیزر می تواند به از بین رفتن سلول های مرده واژن کمک نماید و سبب ایجاد سلول های جدید و ایجاد ترشحات طبیعی گردد. در حقیقت هر کدام از این روش های درمانی همچون لیزر همراه با درمان دارویی می تواند موثر و کمک کننده باشد.

ابتلا به عفونت واژن یا ترشحات غیرطبیعی و انجام جراحی زیبایی زنان امکان دارد؟

معاینات پزشکی قبل از انجام هر گونه جراحی ضروری است، زیرا با بررسی ها می توان به بسیاری از بیماری ها از جمله عفونت واژن پی برد. لازم است بدانید که در صورت ابتلا به هر نوع عفونتی از جمله عفونت واژن، تبخال تناسلی و زگیل تناسلی انجام انجام جراحی های زیبایی زنان نظیر: لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن و … وجود ندارد. در ابتدا بایستی تحت درمان قرار بگیرید سپس اقدام به جراحی زیبایی نمایید.

درمان ترشحات واژن در زمان قاعدگی بایستی ادامه یابد؟

برخی از افراد در زمان قاعدگی درمان های واژینال خود را قطع می کنند در صورتی که بایستی بدانید بهتر است در طول دوره درمان وقفه ایجاد نشود و مصرف دارو ها به تاخیر نیفتد. جالب است بدانید که عفونت های قارچی با تغییرات هورمونی تشدید می یابد و فرد در زمان قاعدگی با علائم بیشتری مواجه می شود. لذا برای درمان حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

سوالات متداول ترشحات واژن

آیا ترشحات واژن سبب نازایی می گردد؟

واژن یک لوله ای است که از یک سمت به ناحیه تناسلی خارجی و از سوی دیگر به داخل رحم متصل است. در صورت آنکه عفونت واژن درمان نشود، عفونت از طریق مخاط به دهانه رحم به سمت داخل رحم کشیده می شود و اگر به مدت طولانی باقی بماند و درمان نشود این امر سبب درگیری رحم و پیشرفت بیماری می شود.

به طور معمول با پیشرفت بیماری با علائمی همچون دردهای شکمی، درد حین نزدیکی و عفونت های لگن مواجه خواهیم بود. قابل توجه است که بدانید درمان عفونت های لگنی سخت تر خواهد بود، لذا در صورت مشاهده کوچکترین علائمی به پزشک مراجعه نموده تا از پیشرفت بیماری بکاهید.

آیا ترشحات غیر طبیعی واژن خطرناک است؟

با گذشت زمان ترشحات غیر طبیعی سبب تغییر بافت واژن می شود. در صورتی که این نوع ترشحات درمان نشوند، فرد با مشکلات و بیماری های همچون درد حین تماس جنسی، کاهش میل و حس جنسی مواجه خواهد شد.

همچنین عدم درمان به موقع سبب ابتلا به خشکی واژن و بوی نامطبوع می گردد که تمامی این موارد می تواند بر روابط جنسی فرد تاثیر منفی بگذارد.

چه موقع باید به پزشک مراجعه نمایید؟

انجام چکاپ دوره ای منظم به متخصص زنان و بررسی ها کمک می کند تا از ابتلا به بیماری ها پیشگیری شود. در غیر این صورت بهتر است با مواجه با علائمی همچون موارد ذکر شده و نشانه های شامل: تب، دردهای شکمی، احساس خستگی، کاهش وزن بی دلیل و افزایش ادرار سعی نمایید بدون اتلاف وقت به متخصص زنان مراجعه نمایید تا از پیشرفت بیماری بکاهید.

مشاوره-انلاین-با-دکتر-ماندانا-لطفی-یگانه

چه زمانی ترشحات سالم و طبیعی تلقی می شوند؟

ترشحات طبیعی به عواملی همچون سن، چرخه قاعدگی، فعالیت جنسی، مصرف داروها و رعایت بهداشت بستگی دارد. در حالت کلی بایستی بدانید که ترشحات طبیعی واژن روشن تا سفید و نسبتا بدون بو است.

ترشحات طبیعی با تغییرات هورمونی همچون تخمک گذاری افزایش می یابد و گاها پیش می آید که شاهد خروج حجم بسیار زیادی از ترشحات به یکباره خواهیم بود، اما پس از تخمک گذاری میزان ترشحات کاهش خواهد یافت. گاها پیش می آید در روزهای پس از قاعدگی خونریزی از رحم ادامه داشته باشد و شاهد ترشحات قهوه ای رنگ باشید.

در نهایت بگوییم تمامی ترشحات واژن غیر طبیعی نیست در صورتی که با چنین ترشحاتی مواجه هستید نگران نباشید و بدانید که این نوع ترشحات طبیعی است و سالم تلقی می شود.

واژینوز باکتریایی چیست؟

واژینوز باکتریال معمولاً توسط باکتری Gardnerella vaginalis ایجاد می شود. اینکه چرا بعضی از زنان به این عفونت مبتلا می شوند ، مشخص نیست. احتمالاً از یک شریک جنسی گرفته است.

تریکومونیازیس چیست؟

تریکومونیازیس توسط ارگانیسمی به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود. شما می توانید آلوده شوید اما به مدت طولانی هیچگونه علایمی نداشته باشید. تریکومونیازیس معمولاً به دلیل داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم با شخصی که آلوده است در بدن شخص دیگر منتشر می شود.

 آیا شریک جنسی من باید درمان شود؟

اگر از نظر جنسی فعال هستید توصیه می شود حتما با پزشک خود صحبت کنید. همچنین ممکن است لازم باشد تا زمانی که تحت درمان قرار نگرفته اید از داشتن رابطه جنسی خود داری کنید یا از کاندوم استفاده کنید.

سوالاتی که می توانید از پزشک خود بپرسید؟

 • علت احتمالی تغییرات ترشحات واژن من چیست؟
 • آیا با آزمایشاتی مانند آزمایشات مربوط به عفونت های مقاربتی نیاز دارم؟
 • با توجه به علت علائم من ، چه درمانی را توصیه می کنید؟
 • آیا به دارو احتیاج خواهم داشت؟ چگونه آن را مصرف کنم؟
 • چه زمانی می توانم علائم خود را تسکین دهم؟
 • آیا شریک جنسی من نیاز به درمان دارد؟
 • آیا رابطه جنسی برای من امن است؟

نکات پایانی

چکاپ های دوره ای و معاینات فیزیکی می تواند به تشخیص زودهنگام بیماری ها کمک بسزایی نماید. اکنون با آگاهی از انواع ترشحات زنان بهتر می توانید ترشحات طبیعی از غیرطبیعی را تشخیص دهید و در صورت وجود هر نوع مشکل و احساس ناراحتی بهتر است با یک متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید.

(Visited 6,830 times, 31 visits today)

6 thoughts on “ترشحات واژن؛ انواع، علل، علائم و درمان آن

 1. زینب - آوریل 23, 2021 در 5:56 ق.ظ

  سلام خانم دکتر سوزش و خارش واژن به جز ترشحات واژن دلیل دیگه ای میتونه داشته باشه

  پاسخ
  • دکتر ماندانا لطفی یگانه - آوریل 24, 2021 در 6:00 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   به طور معمول ترشحات واژن با چنین علائمی همراه هستند اما بایستی بدانید که وجود چنین علائمی نیاز به درمان دارد و سعی نمایید در اسرع وقت به متخصص زنان مراجعه نمایید تا بررسی های لازم انجام گردد و در نهایت پس از تشخیص قطعی درمان انجام گردد.

   پاسخ
 2. زهرا - آوریل 23, 2021 در 5:58 ق.ظ

  سلام خانم دکتر من بعد از اینکه سیکل قاعدگی ام تموم میشه ترشحات آبکی دارم که گاهی حالت کشدار پیدا میکنه باید چکار کنم خیلی نگرانم میشه جوابم رو بدید

  پاسخ
  • دکتر ماندانا لطفی یگانه - آوریل 24, 2021 در 6:02 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   وجود ترشحات آبکی پس از سیکل قاعدگی طبیعی است و گاها این ترشحات در زمان تخمک گذاری تشدید می شود و به صورت ناگهانی از رحم خارج می گردد. لذا در صورت وجود چننی شرایطی نگران نباشید.
   اما در صورتی که این نوع ترشحات با بوی نامطبوع یا خارش و سوزش همراه باشد حتما بایستی به پزشک مراجعه نمایید تا تحت بررسی های لازم و اقدامات درمانی قرار بگیرید.

   پاسخ
 3. سعیده - آگوست 4, 2021 در 9:29 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من باردارهستم وهفته۳۲بارداری.دیروزباهمسرم س.ک.س داشتیم وجلوگیری هم نکردیم حالاامروزخارش اطراف واژن وتورم دارم وترشحات شفاف که یه ذره حالتسبزکمرنگ داره دیدم چیکاربایدبکنم؟خطرناکه آیا؟

  پاسخ
  • دکتر ماندانا لطفی یگانه - آگوست 8, 2021 در 9:04 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   هر مساله ای در دوران بارداری حائز اهمیت هست و بهتره به پزشک معالجتون مراجعه کنید.

   پاسخ

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک