[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

برداشتن رحم یا عمل هیسترکتومی چیست؟

مدت زمان مطالعه 8 دقیقه
 • عمل هیسترکتومی چیست و چگونه انجام می شود؟
 • چه مراقبت های باید بعد از عمل هیسترکتومی در نظر گرفته شود؟
 • زندگی زناشویی و یائسگی بعد از عمل هیسترکتومی چگونه پیش می رود؟

تمامی این سوالات مواردی است که مکرراٌ از سوی کاربران عزیز مطرح شده است و به دلیل اهمیت بالای این موضوع بر آن شده ایم تا نوشتاری را با مطالعه از منابع موثق و معتبر علمی در اختیارتان قرار دهیم، چرا که دانش پزشکی بالای شما عزیزان می تواند به عنوان فاکتوری مثبت برای پیشگیری از ابتلا به این نوع بیماری ها و یا حتی چگونگی درمان آن قلمداد شود.

هیسترکتومی چیست؟

همانطور که می دانید رحم یکی ازمهم ترین و حساس ترین عضو اندام زنان است و در صورت ابتلا به مشکلی باید درمان شود زیرا باعث بروز اختلالی در فرآیند تولیدمثل می شود و در صورتی که به بیماری های جدی دیگری مبتلا شوید باید آن را بردارید تا به دیگر اندام های بدن آسیب نزند. اینک در مورد هیسترکتومی نوعی از جراحی است که در آن اقدام به برداشتن رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها به طور کلی یا بخشی از آن می کنند، می پردازیم. نکته قابل تامل این است که این جراحی به عنوان رایج ترین درمان و عمل ها در میان زنان شناخته شده است.

برداشتن رحم یا عمل هیسترکتومی

انواع هیسترکتومی

هیسترکتومی جراحی است که متشکل از سه نوع می باشد که در ادامه به شرح هر کدام از آن ها می پردازیم.

هیسترکتومی کامل

از شایع ترین نوع این جراحی به شمار می رود که در آن رحم و دهانه رحم به طور کامل از بدن خارج می شود.

هیسترکتومی جزئی

در این عمل تنها بخشی از رحم برداشته می شود.

هیسترکتومی رادیکال

با این نوع از جراحی نواحی بالای واژن، دهانه رحم، رحم و مقداری از بافت های داخلی لگن برداشته می شود. زمانی از این عمل استفاده می کنند که فرد به سرطان دهانه رحم مبتلا شده باشد.

انواع عمل هیسترکتومی

انواع روش های انجام عمل هیسترکتومی

هیسترکتومی به جراحی خارج کردن رحم اطلاق می شود که انواع مختلفی دارد.

هیسترکتومی واژینال

جراحی هیسترکتومی واژینال بدین صورت که رحم از طریق واژن خارج می شود. البته همیشه مقدور نخواهد بود که این روش انجام شود و در صورتی که چسبندگی های داخل رحمی زیاد باشد، گاهی بایستی با گاید لاپاراسکوپی جراحی صورت گیرد و سپس رحم از داخل واژن خارج شود.

در نهایت بگوییم، این عمل که از طریق ورودی واژن انجام می شود، به عنوان روشی موثر و کم خطر شناخته شده است.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی

دومین روش انجام جراحی خارج رحم با کمک هیسترکتومی و لاپاراسکوپی رحم از طریق واژن یا از ناحیه تروکارها خارج می شود. این جراحی با کمک برش ها یا ایجاد حفرات بر روی شکم انجام می شود و با کمک دستگاهی به نام لاپاراسکوپ از طریق این حفرات عمل هیسترکتومی انجام می شود.

جراحی رباتیک

در کشور ایران جراحی رباتیک وجود دارد ولی آنچنان مورد استفاده قرار نمی گیرد و استفاده از آن بسیار محدود می باشد.

هیسترکتومی ابدومینال یا شکمی

از بین انواع روش های جراحی هیسترکتومی بیشترین روشی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد هیسترکتومی ابدومینال یا شکمی است، که در این روش جراحی خارج کردن رحم از طریق برش شکمی صورت می گیرد.

علل جراحی هیسترکتومی

علل و عوامل مختلفی سبب می شود تا جراحی هیسترکتومی انجام شود که این موارد عبارت است از:

خونریزی های غیر طبیعی

یکی از عواملی که سبب می شود تا جراحی هیسترکتومی انجام شود، خونریزی های غیر طبیعی و بیش از حد بیمار است. در صورت آنکه فرد به قدری خونریزی دارد که منجر به کم خونی شده و درمان های دارویی و غیر جراحی در درمان موثر نبوده است بهتر است که جراحی صورت گیرد.

فیبروم های رحمی

فیبروم های رحمی توده های خوش خیم عضله رحم هستند که احتمال دارد بسیار بزرگ بوده و عصب فشاری بر ارگان های شکم و لگن وارد آورد.

به طور مثال: توده های رحمی می تواند بر روی حالب ها فشار آورده و سبب هیدرونکروز یا ورم کلیه های و دردهای شکمی شود. همچنین می تواند بر روی مثانه فشار وارد نماید و سبب بروز علائم ادراری شود. توده های فیبروم حتی در مواردی می توانند بزرگ نبوده و منجر به بروز خونریزی های غیرطبیعی و بیش از حد شوند.

پرولاپس لگن

در صورتی که فردی به دنبال چندین مورد زایمان طبیعی، رحم به داخل واژن پرولاپس کرده و خارج شده است، جراحی هیسترکتومی برای او ضروری خواهد بود. به طور معمول در چنین شرایطی جراحی به صورت واژینال انجام می شود و رحم از طریق واژن خارج می شود.

سرطان و پیش سرطان ها

چهارمین عاملی که سبب می شود تا جراحی هیسترکتومی انجام شود بیماری های سرطان و موارد پیش سرطانی ها می باشد. زمانی که سلول های دهانه رحم یا لایه آندومتر داخلی رحم وضعیت پیش سرطانی یا سرطانی پیدا کرده باشند، اقدام به خارج نمودن رحم می نماییم.

آیا رحم تنها ارگانی است که حین جراحی هیسترکتومی خارج می شود؟

بسته به علت هیسترکتومی و درخواست بیمار فرق دارد. ممکن است گاهی دهانه رحم یا سرویکس، تخمدان ها یا لوله های رحم همراه با رحم خارج شوند.

لازم به ذکر است که، قبل از جراحی در مورد اینکه کدام ارگان از بدن شما خارج می شود از پزشک سوال بپرسید، چراکه اقدامات تکمیلی بعد از جراحی بسته به خروج یا عدم خروج ارگان ها متفاوت می باشد. به طور مثال خانمی که دهانه رحم آن به طور کامل خارج شده است و سلول های آن مشکلی ندارد نیازی به تست پاپ اسمیر ندارد، اما فردی که دهانه رحم آن باقی مانده است بایستی همانند دیگر زنان تست پاپ اسمیر دوره ای خود را انجام دهد.

در صورت آنکه تخمدان ها خارج شود گاهی پیش می آید که نیاز به درمان های دارویی و هورمونی باشد. برداشتن تخمدان ها در طول جراحی هیسترکتومی حتمی و ضروری نیست اما برداشتن لوله های فالوپ رحمی همراه با رحم ضروری است زیرا باقی ماندن لوله های رحم سبب افزایش ریسک ابتلا به سرطان سروز تخمدان می شود.

اگرچه ابتلا به این بیماری بسیار نادر است اما خارج نمودن لوله های فالوپ رحمی همراه با رحم بهتر است که انجام گردد.

عوارض جراحی هیسترکتومی

یکی از سوالات شایع در میان افرادی که تصمیم به انجام چنین جراحی را دارند این است که آیا جراحی هیسترکتومی عوارض دارد؟ گفتنی است که جراحی هیسترکتومی یا برداشتن رحم به جز عوارض جراحی، عارضه دیگری نخواهد داشت و افراد پس از این جراحی همانند سایر زنان یک زندگی طبیعی را خواهند داشت. حتی اکثریت زنان پس از جراحی هیسترکتومی به دلیل برطرف شدن علائم آزاردهنده حتی زندگی بهتری نسب به سابق را تجربه خواهند کرد.

مراقبت های بعد از عمل هیسترکتومی

مراقبت های پس از جراحی هیسترکتومی تاثیر بسزایی در نتیجه درمان خواهد داشت، لذا برای رسیدن به نتیجه مطلوب بهتر است به رعایت توصیه های ذیل بپردازید.

 • ممکن است تا چند روز بعد از عمل احساس درد یا ناراحتی داشته باشید که پزشک برای شما دارو های مسکن قوی تجویز می کند که باید سر موقع میل کنید.
 • بعد از این عمل بهتر است شخص 3 تا 5 روز در بیمارستان بستری و تحت مراقبت های ویژه قرار می گیرد تا بررسی های لازمه انجام شود.
 • توجه داشته باشید استعمال دخانیات و مواد مخدر می تواند روند بهبودی را مختل کند و تا مدت 6 هفته بعد از عمل ممنوعیت دارد.
 • رژیم غذایی مناسبی را در پیش بگیرید که حاوی انواع پروتئین و ویتامین ها باشد تا بدن انرژی لازم را برای ترمیم و بازسازی بافت های آسیب دیده را داشته باشد.

مدت زمان بهبودی عمل هیسترکتومی چقدر است؟

در نظر داشته باشید که مدت زمان بهبودی در این نوع جراحی ممکن است کمی طولانی تر از سایر اعمال جراحی شود. البته در صورت ابتلا به بیماری خاصی هم چون سرطان های بدخیم این مدت زمان بیشتر به طول خواهد انجامید. البته مدت زمان بهبودی بعد از این عمل به نوع روش جراحی بستگی دارد. به عنوان مثال در جراحی شکمی حدود 4 تا 6 هفته زمان صرف می شود و در جراحی واژینال یا همان لاپاراسکوپی زمان بهبودی چیزی بین 3 تا 4 هفته است.

هیسترکتومی

علائم هشدار دهنده بعد از عمل هیسترکتومی

در صورت وجود هر کدام از علائم زیر پس از عمل برداشتن رحم حتما باید در اسرع وقت به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنید.

 • قرمزی، تورم و التهاب
 • ترشح مایعات غیر طبیعی و بد بو از واژن
 • افزایش درجه حرارت بدن
 • خونریزی شدید و غیر قابل کنترل

هزینه عمل هیسترکتومی

از آن جایی که عمل هیسترکتومی به منظور درمان انواع بیماری های زنان انجام می شود، خوشبختانه تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. اما باز هم ممکن است مبلغ ناچیزی هم شما متقبل شوید که فاکتور های موثر در برآورد هزینه ها را در اختیارتان قرار می دهیم تا به راحتی بتوانید برنامه ریزی بودجه ای انجام دهید.

 • هزینه دستمزد جراح که به میزان تخصص، تجربه، شهرت و مهارت بالای وی وابسته است.
 • نوع بیمارستان محل انجام جراحی از جهت خصوصی یا دولتی بودن آن
 • مدت زمان اقامت در بیمارستان
 • هزینه ایاب و ذهاب
 • هزینه لباس های مخصوص جراحی

نتیجه مطلب

بهتر است برای چنین عملی که در ناحیه بسیار حساس و پیچیده انجام می شود از بهترین متخصص زنان و زایمان کمک بگیرید تا عوارض و خطرات ناشی از جراحی به حداقل برسد.

(Visited 3,114 times, 6 visits today)

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک