[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

بارداری پوچ (حاملگی مولار) چیست و چه علائمی دارد؟

بارداری پوچ یا مولار به نوعی از حاملگی گفته می شود که اسپرم و تخمک با هم لقاح را تشکیل می دهند، اما از تخم بارور شده تنها یک کیسه حاملگی رشد می کند و جنین داخل آن ایجاد نمی شود. در حقیقت امکان دارد بنا به دلایلی جنین وضعیت مناسب برای رشد نداشته باشد و ساک حاملگی خالی ایجاد شود. بارداری پوچ یکی از دلایل شایع سقط جنین در زنان به شمار می رود. حال سوال اینجاست که علت حاملگی پوچ چیست؟ زمان سقط حاملگی پوچ در چند ماهگی است؟ به منظور آشنایی با حاملگی مولار یا پوچ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. 

بارداری پوچ چیست؟

بهتر است بدانید که سقط جنین حاصل از بارداری پوچ به علت اختلاف کروموزوم ها و ساختار ژن ها رخ می دهد. این نوع حاملگی در زنان ممکن است به دلیل تخمک یا نطفه و تقسیم بندی غیرطبیعی سلول ها رخ دهد. بدن شما می تواند به سرعت این ناهنجاری را شناسایی کرده و فرآیند بارداری را متوقف کند. توجه داشته باشید شما هیچ گونه نقشی در این سقط ندارید و متاسفانه برای این اتفاق نمی توانید هیچ اقدامی انجام دهید.

بارداری پوچ هنگامی رخ می دهد که تخمک بارور شده، به دیواره رحم بچسبد، اما پس از آن جنین رشد نکند. در واقع سلول ها داخل ساک حاملگی تکثیر می شوند، اما جنین هیچ گونه رشدی ندارد و موجب سقط می شود. این نوع بارداری قبل از اینکه خود شخص مطلع شود، اتفاق می افتد. سطح زیاد اختلالات کروموزومی در اکثر موارد موجب می شود تا بدن یک نوع سقط طبیعی را تجربه نماید.

نشانه های بارداری پوچ

پیش از اینکه متوجه شوید درگیر بارداری پوچ هستید یا نه، تخمک شما دچار زخم خوردگی و سوختگی می شود. با این مشکلات شما متوجه پریودی غیرطبیعی خود می شوید. تخمک سوخته امکان دارد تمام علائم مرتبط با حاملگی طبیعی را داشته باشد. این نشانه ها عبارتند از:

  • یک دوره عادت ماهیانه از دست رفته
  • تست و آزمایش بارداری مثبت
  • سینه های به شدت دردناک

با تمام شدن بارداری ممکن است نشانه های زیر پدیدار شوند، این نشانه ها شامل موارد زیر است:

  • گرفتگی شکم
  • برطرف شدن درد پستان
  • لکه بینی یا شروع خونریزی در واژن
  • تست و آزمایش بارداری که میزان سطح HCGرا به درستی می سنجد.

توجه داشته باشید اگر بارداری پوچ باشد، در سه ماهه اول بارداری سقط جنین انجام می شود.

بارداری پوچ

انواع حاملگی پوچ

توجه داشته باشید به غیر از بارداری پوچ یک بارداری دیگر به نام بارداری تهی نیز وجود دارد. که در ادامه بیشتر به آن ها می پردازیم.

  • بارداری پوچ جزئی یا ناقص: در بارداری ناقص جنین و جفت تشکیل می شوند ولی جنین به صورت ناهماهنگ و ناچیز رشد می کند و نمی تواند دوام بیاورد.
  • بارداری پوچ کامل: در این نوع بارداری، جفت و جنین اصلا تشکیل نمی شوند. 

حاملگی پوچ در آی وی اف

در شیوه آی وی اف امکان بارداری پوچ وجود دارد. گاهی اوقات در آی وی اف تعداد بتای فرد به اندازه کافی رشد نکرده است. همچنین امکان دارد در طول دوره درمان با این شیوه لکه های قهوه ای رنگ نیز مشاهده می شود.

دلایل بروز بارداری پوچ    

علت قطعی بارداری پوچ هنوز مشخص نشده است، ولی یکی از دلایل این نوع بارداری، وجود مشکلات کروموزومی در تخمک بارور بوده است. همچنین در این نوع حاملگی ژنتیک شخص، تخمک و یا اسپرم بی کیفیت نقش مهمی دارند. پزشکان بر این باورند، بارداری پوچ خیلی سریع رخ می دهد و ممکن است تشخیص داده نشود. اما در واقع زنان زیادی هستند که بیماری حاملگی پوچ را خیلی زود تشخیص می دهند. لازم به ذکر است که احتمال وقوع حاملگی پوچ مجدد در زنان مشخص نیست. اما بهتر است بدانید مردانی که بالای 45 سال و زنانی که بالای 40 سال سن دارند، امکان بارداری پوچ در آن ها بیشتر خواهد بود. 

آیا مردان در ایجاد حاملگی پوچ نقش دارند؟

بیشتر افراد معتقدند که بارداری پوچ به علت مشکلاتی در زنان ایجاد می شود. ولی باید بدانید که مردان نیز در این نوع حاملگی نقش مهمی دارند. زمانی که سن مردان بالا می رود اسپرم آن ها دچار مشکلاتی می شود، به همین خاطر امکان دارد بارداری، تهی شود. بسیاری از مراجعه کنندگان سوال می کنند که آیا کم تحرکی اسپرم بر تشکیل حاملگی پوچ نقش دارد؟ جواب این سوال منفی است، کم تحرکی دلیل روشنی برای بروز حاملگی پوچ نمی باشد.

بارداری پوچ و بارداری سالم چه شباهت هایی با یکدیگر دارد؟

در بارداری پوچ ، زنان دقیقا مانند یک بارداری سالم درگیر حالت تهوع می شوند. پس می توان گفت شایع ترین نشانه در افراد، وجود حالت تهوع شدید است. زنان در بارداری تهی دقیقا مانند حاملگی سالم، استفراغ، خستگی، ضعف و درد شکم را تجربه می کنند. باید دانست که در بارداری پوچ،جفت به صورت صحیح رشد کرده ولی جنین وجود ندارد. به همین خاطر نشانه ها کاملا مشابه می باشند.

چگونه حاملگی پوچ تشخیص داده می شود؟

تشخیص صحیح بارداری پوچ با مراجعه به متخصص زنان انجام می شود. بارداری تهی یا حاملگی پوچ در مراحل اولیه فقط با سونوگرافی واژینال تشخیص داده می شود. در حدود 6 هفته جنین در داخل کیسه حاملگی به وجود می آید، اما در بارداری پوچ، ساک حاملگی در این دوران خالی است. در زنانی که عادت ماهیانه نامنظم دارند در صورتی که در سنین حاملگی، جنین مشاهده نشود می توان آن را طبیعی تلقی کرد. زیرا گاهی اوقات جنین کمی دیرتر تشکیل می شود. اما در طی 1 یا 2 هفته با سونوگرافی مجدد، باید جنین در ساک حاملگی دیده شود. در حقیقت متخصص زنان جهت اطمینان یافتن از عدم تشکیل جنین، سونوگرافی را چندین بار تکرار می کند.

درمان بارداری پوچ

بارداری پوچ به سقط منتهی می گردد. گاهی اوقات بدن زن باردار به این نوع بارداری واکنش نشان می دهد. هنگامی که نشانه های سقط وجود ندارد، متخصص زنان با دارو، رحم را تحریک به دفع و سقط می کند. اگر سقط کامل بنا به هر دلایلی انجام نشود، متخصص کورتاژ را پیشنهاد می دهد.

توصیه پایانی

امکان بروز بارداری پوچ دارد برای هر زنی وجود دارد که در نهایت به سقط منجر می شود. توجه داشته باشید زنان باردار با سابقه حاملگی پوچ می توانند بارداری موفقی داشته باشند. در واقع بارداری پوچ ممکن است تنها یک بار رخ دهد و بارداری بعدی موفقیت آمیز باشد. توجه داشته باشید که جلوگیری از بارداری تهی با ساک خالی امکان پذیر نیست، مگر اینکه بررسی های لازم انجام شده باشد. به همین منظور توصیه می شود برای داشتن یک بارداری ایمن به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
(Visited 665 times, 6 visits today)
دکتر ماندانا لطفی یگانه

دکتر ماندانا لطفی یگانه

متخصص زنان و زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

فارغ التحصیل مجموعه مدارس استعدادهای درخشان ( سمپاد ) دبیرستان فرزانگان که در سال ۷۹ وارد رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم و در سال ۸۷ با توجه به سطح بالای نمرات بعنوان ده درصد دانشجویان برتر اجازه شرکت مستقیم در آزمون دستیاری رو پیدا کردم و وارد رشته زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران ، بیمارستان امام خمینی شدم .

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک