[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

از علل تا علائم سقط جنین

سقط مکرر جنین

 

 

تصور عمومی بر این است که سقط پدیده ای نادری است اما در حقیقت از هر سه بارداری، یک بارداری منجر به سقط می شود و در صورتی که باردارهایی که قبل از لانه گزینی به آمار اضافه نماییم، این عدد حتی می تواند به پنجاه درصد برسد.

اکثریت سقط جنین خود به خود ناشی از اختلالات کروموزمی جنین است، به عبارتی در بسیاری از موارد جنین از نظر تعداد جفت کروموزم ها که بایستی 23 جفت کروموزم باشد، نرمال نیست، کروموزم های بیشتر و یا کمتری دارد.

در واقع این یک نوع مکانیسم انتخاب طبیعی است تا جنین های که تبدیل به نوزاد سالم نخواهند شد را حذف نمایید، ریسک اختلالات کروموزمی با افزایش سن بانوان افزایش می یابد.

سقط جنین چیست؟

در واقع سقط از دست دادن بارداری قبل از هفته ی بیست حاملگی است و زمانی که سه یا بیش از سه بار سقط قبل از هفته بیست در فردی پشت سرهم اتفاق افتد به آن سقط، سقط راجعه گفته می شود.

سقط جنین
سقط جنین

علل سقط جنین

فاکتورهای زیادی منجر به سقط جنین می شود و مشکل است که بخواهیم دقیق ذکر کنیم که چه عاملی موجب سقط می شود، ولی در نهایت در تعداد قابل توجه ای سقط اوایل بارداری مرتبط با یک یا دو مشکلات باردرای مشخص می گردد.

اختلالات کروموزومی

به طور مثال یک سوم سقط های قبل از هفته هشتم بارداری، ساک حاملگی دارند اما جنینی داخل آن تشکیل نشده است، که اصطلاحا به آن تخمک پوچ گفته می شود. در این موارد لقاح صورت گرفته است و سلول شروع به تقسیم شدن کرده ولی جنینی تشکیل نشده است، که این موارد ناشی از اختلالات کروموزومی می باشد.

در واقع بر روی یک مطالعه ای بر روی هشت هزار سقط جنین نشان داده شد که چهل و یک درصد سقط های جنین ناشی از اختلالات کروموزومی است.

مشکلات طبی مادر

برخی از موارد مشکلات طبی مادر منجر به سقط جنین می شود، مانند: بیماری دیابت کنترل نشده، مشکلات ساختاری رحم، فیبروم رحم یا سپتوم رحمی که حفره داخلی رحمی را دچار تغییر شکل کرده اند.

 فاکتورهای خطر سقط

به عبارتی عوامل متعددی می تواند منجر به افزایش احتمال بروز سقط شود، که عبارت است از:

افزایش سن

احتمال سن بالا با افزایش سن افزایش پیدا می کند.

سابقه سقط قبلی

افرادی که سابقه سقط دارند، احتمال بروز سقط در آینده بالاتر از زنانی است که سابقه سقط ندارند.

مصرف دخانیات

مصرف بالای ده نخ سیگار در طول روز می تواند احتمال سقط در زنان را افزایش دهد و به همین ترتیب مصرف الکل، هیچ مقداری از الکل در بارداری بی خطر نیست. علاوه بر ایجاد مشکل برای جنین خطر سقط را افزایش می دهد.

تب بالا

تب بالای 37.8 درجه سانتی گراد در مادر نیز احتمال خطر سقط را افزایش می دهد.

ضربه به شکم

یکی دیگر از عوامل و فاکتورهای خطر سقط جنین ضربه به شکم می باشد.

آمینوسنتز

آمینوسنتز یا نمونه برداری از جفت جنین می تواند درصد بسیار پایینی خطر سقط جنین را افزایش دهد. در نتیجه در این مداخلات حتما بایستی پزشک با بیمار احتمال خطر را گوش زد نمایید تا بیمار در این مورد تصمیم گیری نمایید.

مصرف کافئین

ولی به نظر نمی رسد که مصرف کافئین احتمال خطر سقط را افزایش دهد، مگر در مقادیر بسیار بالا به طور مثال مصرف ده فنجان در طول روز می تواند منجر به سقط جنین شود.

علل سقط جنین
علل سقط جنین

علائم و نشانه های سقط جنین

شایعترین علائم سقط جنین خونریزی واژینال و دردهای شکمی است که این علائم حتما نیازمند بررسی توسط پزشک می باشد. البته لازم به ذکر است که برخی اوقات خونریزی در بارداری های طبیعی رخ می دهد و در بسیار از موارد خود به خود برطرف می شود و بارداری به سلامت ادامه پیدا می کند.

علل ابتلا به سقط راجعه

اختلالات کروموزومی

سقط راجعه که سه یا بیش از سه بار سقط پیاپی در یک فرد عللی که مطرح می شود، مشکلات کروموزومی جنین است. اغلب این موارد بدون علت زمینه ای و به صورت اتفاقی پیش می آید ولی بعضی موارد ممکن است پدر یا مادر مشکل کروموزومی داشته باشند و همچنین همان طور که ذکر شد مشکلات کروموزومی با افزایش سن، افزایش می یابد.

اختلال در شکل و ساختار رحم

دومین فاکتور و علل بروز سقط راجعه اختلال در شکل و ساختار رحم است به نحوی که موجب تغییر شکل حفره رحم می شود.

اختلالات خود ایمنی

یکی دیگر از اختلالات که منجر به سقط جنین می شود، اختلالات خود ایمنی در مادر است مانند سندرم آنتی فسفولیپید می تواند منجر به سقط جنین شود، که در صورت وجود در آزمایشات قابل تشخیص و قابل درمان می باشد. یعنی به عبارتی قابل پیشگیری و بروز سقط مجدد نشود.

 بیماری های دیگر

دیابت، تیروئید از دیگر بیماری های هستند که می تواند از سایر علل بروز سقط جنین باشد.

اختلال مدیکال مادر

یکی دیگر از اختلال مدیکال در مادر شامل لخته شدن خون در مادر می باشد، افزایش انعقاد پذیری است که اختلال در آزمایشات قابل تشخیص و شناسایی می باشد، که تا حدی می توان با درمان دارویی از بروز چنین مشکلی جلوگیری نمود.

اختلالات هورمونی

یکی دیگر از دلایل ابتلا به سقط راجعه مشکل عدم تعادل هورمونی می باشد.

نحوه ارزیابی سقط راجعه چگونه خواهد بود؟

روش های تشخیصی بسیاری وجود که عبارت است از:

شرح حال

شرح حال می تواند شامل بررسی و آگاهی از بارداری های قبلی، سیکل ماهانه و بیماری های زمینه ای مادر می باشد.

معاینات لگنی

آزمایشات تشخیصی

بررسی سیستم ایمنی، سیستم انعقاد خون، بررسی سطح هورمون ها و بررسی از نظر دیابت و اختلالات هورمونی می باشد.

تصویر برداری

در نهایت یک تصویربرداری انجام می شود که شایعترین آن ها سونوگرافی می باشد. داخل حفره رحم نیز بایستی بررسی و ارزیابی گردد.

تشخیص سقط جنین
تشخیص سقط جنین

هیستروسالپنگوگرافی

هیستروسالپنگوگرافی یک عکس رنگی از داخل رحم گرفته می شود.

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی روشی است که با کمک آن و دوربین می توان حفره داخل رحم را نیز بررسی نمود.

تست کروموزومی

در نهایت آخرین روشی که برای بررسی این مشکل مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد تست کروموزومی از مادر و پدر و مشاوره ژنتیک می باشد.

درمان سقط جنین

در صورت پیدا کردن علت زمینه ای درمان لحاظ می شود و احتمال بارداری موفق افزایش می یابد. به طور مثال بیماری که فیبروم یا سپتوم رحمی دارد، جراحی برای برداشتن فیبروم رحم انجام خواهد شد.

سوالات مرتبط با سقط جنین

چه عواملی سبب کاهش خطر ابتلا به سقط جنین می شود؟

با قطع مصرف سیگار، الکل، کافئین و هر گونه دارو اضافی که توسط پزشک تجویز نشده است و همچنین داشتن وزن مطلوب از عواملی ست که خطر ابتلا به سقط جنین را کاهش می دهد.

آیا با وجود سابقه سقط راجعه می توان باردار شد؟

بایستی گفت اکثریت زنانی که سابقه سقط جنین داشته اند در نهایت بارداری موفق خواهند داشت. در مطالعه ای دیده شده که خانمهایی که سابقه چهار سقط پیاپی داشته اند، پنجاه درصد آن ها به بارداری موفق دست پیدا کرده اند.

نکته ای که بایستی به آن دقت نمایید این است که به متخصص زنان و زایمان ذکر کنید چه زمانی تمایل به بارداری دارید و به محض باردار شدن به پزشک خود اطلاع دهید، تا اقدامات لازم برای شما انجام شود.

نقش مردان در سقط جنین چیست؟

کیفیت اسپرم بر روی سقط تاثیر گذار است و کیفیت پایین اسپرم می تواند علت سقط در شش درصد زوجین باشد. اما انجام عواملی منجر می شود تا کیفیت اسپرم افزایش یابد که آن عوامل عبارت است از: انجام فعالیت های ورزشی، مصرف مکمل های ویتامین D، داشتن مقادیر زینک و ویتامین C در رژیم غذایی و در صورتی که مقادیر زینک کافی نبودند استفاده از مکمل های زینک و داشتن آرامش کامل و کاهش استرس می باشد.

آیا ابتلا بیماری واریکوسل در مردان می تواند منجر به سقط جنین در زنان شود؟

طبق مطالعات انجام شده، افرادی که همسر آن ها به بیماری واریکوسل مبتلا بودند درصد ابتلا به سقط جنین بیشتر بوده، اما این مورد ثابت نشده است. هرچند واریکوسل باعث کاهش سرعت اسپرم ها و سبب کاهش مورفولوژی نرمال در اسپرم ها شود، از طریق کاهش مایع سیمن می تواند منجر به سقط جنین شود.

اما خیلی نباید نگران بود، بیشتر واریکوسل ها نیاز به درمان ندارند. بیماری واریکوسل یک بیماری شایع است ولی خطرناک نیست و پانزده درصد مردان بالغ واریکوسل دارند که حتی ممکن است در طول زندگی به آن پی نبرند.

برای مطرح کردن پرسش های خود از دکتر ماندانا لطفی یگانه می توانید به قسمت انتهای صفحه مقالات مراجعه نمایید و نظرات و سوالات خود را از ما بپرسید.

کلام آخر

سقط جنین پدید نادری نیست و افراد حتی با سابقه ابتلا به این عارضه باردار خواهند شد. علل متعددی منجر به سقط جنین می گردد که درمان آن با توجه به علت زمینه ای آن متفاوت می باشد. در صورت ابتلا به این عارضه سعی نمایید تحت مراقبت متخصص زنان و زایمان باشید تا از بروز احتمالی مجدد آن پیشگیری شود.

راه های ارتباطی با دکتر ماندانا لطفی یگانه:

شماره های تماس: ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴ – ۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴

صفحه اینستاگرام: drmandanalotfi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.​​

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
(Visited 1,722 times, 2 visits today)

پاسخ

Call Now Buttonتماس با پزشک