[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

ویروس کرونا در بارداری

مدت زمان مطالعه 9 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

کرونا در بارداری

 

 

ویروس کرونا یکی از دغدغه های همگیر و پراسترس این روزهاست که آنقدر در مورد آن شنیده ایم که نسبت به آن آلرژی پیدا کردیم. کرونا ویروس علاوه بر تمامی مشکلاتی که برای اکثریت به وجود آورده اما گروهی از افراد همچون مادران باردار هستند که به نسبت استرس بیشتری دارند، به همین منظور ما سعی داریم تا به نکاتی مهم در این زمینه بپردازیم که تا کنون کمتر در مورد آن شنیده اید، برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

آیا ویروس کووید 19 در زنان باردار پرخطرتر از جمعیت معمول است؟

تاکنون داده ای بر ریسک بالاتر از ویروس کووید 19 برای زنان باردار گزارش نشده است. اما در صورت بروز عفونت در این دوران که این نوع عفونت ها می تواند به صورت های مختلفی همچون عفونت تنفسی و آنفولانزا باشد، به طور کلی ریسک آسیب در زمان بارداری را افزایش می دهد. قابل توجه است که، علاوه بر این تغییرات هورمونی در دوران بارداری تا حدودی بدن را در وضعیت نقص ایمنی قرار می دهد.

مورد دیگری که باید اشاره نمود، در صورتی که ویروس کرونا منجر به تب بالا شود، بایستی بدانید که به طور کلی تب بالا در اوایل دوران بارداری ریسک نقایص جنینی را افزایش می دهد.

ویروس کرونا در بارداری

ویروس کرونا در بارداری

آیا ابتلا به ویروس کرونا می تواند خطر سقط یا زایمان زودرس افزایش دهد؟

تاکنون مطالعه ای در این زمینه انجام نشده است، اما اپیدمی سارس که نوع دیگری از ویروس کرونا است در سال 2002 – 2003 در بیمارانی که درگیری شدید داشتند باعث افزایش میزان سقط شد، به طور کلی عفونت های تنفسی در بارداری ریسک زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن پایین را افزایش می دهد.

ویزیت های دوران بارداری با وجود ویروس کرونا به چه صورت خواهد بود؟

در حال حاضر، در زمینه تعداد ویزیت های روتین در بارداری و در زمان فراگیری کووید 19 به علت خطر انتقال ویروس تعداد دفعات ویزیت معمول از چهارده به نصف کاهش داده شده است و در صورتی که نیاز به حضور بیمار نباشد، مشاوره آنلاین توصیه می شود. حتی تعداد سونوگرافی های معمول و روتین دوران بارداری هم کاهش یافته است.

برای مطرح کردن پرسش های خود از دکتر ماندانا لطفی یگانه می توانید به قسمت انتهای صفحه مقالات مراجعه نمایید و نظرات و سوالات خود را از ما بپرسید.

آیا ویروس کرونا بر روی روش زایمان تاثیر می گذارد؟

در مورد روش زایمان درگیری با ویروس کووید 19 دلیلی برای انجام زایمان سزارین نیست و به نظر نمی رسد که ویروس از طریق زایمان واژینال قابل انتقال باشد،

آیا در صورت ابتلا به کرونا ویروس انتقال به داخل رحم و جنین امکان دارد؟

تاکنون شواهدی مبنی بر انتقال ویروس به داخل رحم و انتقال به جنین وجود ندارند ولی نوزادان چند روزه ای که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، به نظر می رسد این انتقال پس از تولد از مادر یا سایر اعضای خانواده صورت گرفته است.

شیردهی با وجود ویروس کرونا به چه صورت خواهد بود؟

در زمینه شیردهی تا کنون موردی مشاهده نشده است که ویروس کووید 19 از شیر مادر جدا شود و موجب انتقال گردد، اگر مادر درگیر با ویروس کرونا هست ایزوله کردن نوزاد از مادر به مدت چند هفته توصیه شده است ولی توصیه می شود در این مدت با توجه به اینکه شیر مادر حاوی آنتی بادی های متنوعی هست به سیستم ایمنی نوزاد کمک زیادی خواهد نمود، لذا دادن شیر به نوزاد با رعایت اصول بهداشتی و شست و شو صحیح و کامل دست ها قبل از آنکه به پمپ شیردوش یا سینه دست زده شود بلامانع است و در نهایت پس از دوشیدن، شیر توسط فردی که از نوزاد نگهداری می کند و یا فردی که مبتلا به این ویروس نیست، داده می شود.

دانستی های در مورد ویروس کرونا در بارداری و شیردهی

دانستی های در مورد ویروس کرونا در بارداری و شیردهی

کرونا در بارداری

 

 

در حال حاضر با وجود شیوع ویروس کرونا نگرانی هایی برای زنان باردار و شیرده وجود دارد. شواهد موجود پیشنهاد می کند زنان باردار در صورت ابتلا به ویروس کرونا در خطر بالاتری از نظر ابتلا شدیدتر قرار ندارند، در واقع بارداری در حالت کلی منجر نشده است که فرد در صورت درگیری با ویروس کرونا بیماری شدیدتری پیدا کنند.

اکثریت زنان باردار در صورت ابتلا با علائم بسیار خفیف سرماخوردگی مانند و حالت های آنفولانزا را تجربه می کنند که این علائم به صورت سرفه، تب، تنفس های تند و کوتاه، سردرد، تغییر در حس بویایی و حس چشایی می باشد. لذا اگر در طول دوران بارداری خود با چنین علائمی مواجهه بودید حتما با متخصص زنان و زایمان در این زمینه مشورت نمایید.

اما اگر با علائم شدیدتری همچون تنگی نفس، افت سطح هوشیاری و یا اگر علائم ادامه دار بود و رو به بهبود نرفت، احتمال آنکه درگیری شدید ریوی داشته باشید بیشتر خواهد بود.

طبق مطالعات انجام شده، درصدی کمی از زنانی که کرونا ویروس گرفته اند نیازمند بستری در بیمارستان شده اند و در صورت نیاز به بستری در بخش معمول بیمارستان بستری شدند و نیازمند بستری در بخش آی سیو نخواهند بود، البته موارد اندکی مرگ و میر هم گزارش شده است.

طبق تحقیقات انجام شده بر روی پانصد فرد باردار در انگلستان مشخص شد که تمام آن ها در سه ماه سوم بارداری قرار داشته اند و این نشان می دهد که زنان باردار در سه ماه سوم بارداری از لحاظ درگیر شدن به ویروس کرونا جز موارد پرخطر به شمار می آید. این یافته تاکید می کند که زنان بالای 28 هفته فاصله گذاری را بیشتر رعایت نمایند.

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به کرونا شدید هستند؟

زنان باردار بالای 35 سال، زنان باردار با اضافه وزن بالا و چاقی، زنانی که سابقه فشارخون بالا و دیابت دارند این زنان باردار با چنین شرایطی در معرض خطر بالاتری از نظر ابتلا کرونا شدید قرار دارند و توصیه می شود به این زنان هشدار داده شود که شما جز افراد پرخطر می باشید و در صورت درگیری احتمال بروز عوارض بیشتر خواهد بود و بایستی این افراد در صورت آنکه با علائم بسیار کوچک مواجهه بودند به پزشک مراجعه نمایند.

زنان بارداری که بیماری قلبی مادرزادی یا اکتسابی دارند این افراد با چنین شرایطی جز گروه بسیار پرخطر به شمار می آیند.

بحران ویروس کرونا و بارداری

بحران ویروس کرونا و بارداری

آیا ابتلا مادر به ویروس کرونا جنین را در رحم تحت خطر قرار می دهد؟

ویروس کرونا یک ویروس جدید است و شواهد کمی در این خصوص وجود دارد ولی تا به امروز شواهدی به نفع افزایش خطر سقط موجود نبوده و همچنین شواهدی مبنی بر اینکه عفونت برای جنین ایجاد شده است دیده نشده ولی طبق مطالعات مشاهده شده، احتمال انتقال ویروس کرونا در زمان بارداری و تولد وجود دارد. البته بایستی تاکید کرد؛ که نوزادان مبتلا به ویروس کرونا اغلب پس از تولد حال عمومی خوبی دارند.

در دنیا مشاهده شده است که مادران مبتلا به ویروس کرونا این بیماری منجر به زایمان زودرس شده است، ولی ذکر نشده است که ویروس کرونا منجر به زایمان زودرس شده یا تصمیم کادر درمان برای بهبود مادر انجام زایمان زودرس بوده است.

چه عوامل سبب کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا می شود؟

رعایت مراقبت های همچون موارد ذیل در کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا می کاهد که این موارد عبارت است از:

شست و شوی دست ها

فاصله گذاری اجتماعی

استفاده از دستمال در زمان عطسه و سرفه

دوری از فضاهای بسته و تجمعات

کاهش احتمال به ویروس کرونا

کاهش احتمال به ویروس کرونا

زنان باردار چرا جز گروه حساس تلقی می شوند؟

زنان باردار در کل دنیا مشاهده نشده است که مبتلا به عفونت شدید شده اند، اما به طور کلی در بارداری در گروه بسیار کوچکی در زنان پاسخ ایمنی تغییر می کند و منجر می شود تا زمانی که عفونتی وارد بدن شود، بدن مبتلا به عفونت زنان شدید ویروسی شود.

در واقع بعضی از عفونت های ویروسی در بارداری شدیدتر ظاهر می شوند، چنین موردی به غیر از ویروس کرونا در سه ماهه سوم بارداری مشاهده نشده است و تنها در طول سه ماهه سوم به زنان باردار تاکید می شود که در صورت ابتلا بیماری بسیار تشدید می شود.

 مراقبت های سه ماهه اول بارداری

یک فردی که در سه ماهه اول بارداری قرار دارد به صرف اینکه بحران ویروس کرونا وجود دارد، نبایست از مشاوره و ویزیت بارداری به ویژه در سه ماهه اول بارداری دور ماند، علائمی در دوران بارداری همچون لکه بینی، درد لگنی، خونریزی در اوایل بارداری می تواند مربوط به یک وضعیت های اورژانسی مانند حاملگی خارج از رحم یا مربوط به سقط رحم باشد، که نیازمند مداخله اورژانسی است. اگر با علائمی مواجهه بودید حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

در عین حال زنان باردار به علت تغییرات فیزیکی و هورمونی بیشتر مستعد اضطراب و افسردگی خواهند بود و در بحران کرونا جامعه با اضطراب مواجهه است، اما در صورتی که احساس کردید مبتلا به افسردگی شده اید یا سطح اضطراب در شما بالاست، حتما با پزشک خود این موضوع را مطرح نمایید. زیرا قطعا راهکارهایی برای کاهش اضطراب وجود دارد.

در زمان بارداری در صورت ابتلا به تب چه باید کرد؟

با توجه به اپیدمی ویروس کرونا تب در دوران بارداری تنها به منزله ویروس کرونا نیست و عوامل متعددی در زمان بارداری سبب ابتلا به تب می شود که عبارت است از:

پارگی کیسه آب و عفونت ادراری لذا توجه نمایید که دچار سوزش ادرار یا ترشحات غیر طبیعی از واژن خود شده اید.

آیا در زمان بحران کرونا می توان باردار شد؟

در نهایت سوالی که زیاد پرسیده می شود، این است که آیا بارداری در زمان ویروس کرونا منعی دارد؟ بهتر است بدانید که بارداری در این زمان با وجود اپیدمی ویروس کرونا منعی نخواهد داشت و یک انتخاب شخصی است. در صورت آنکه تصمیم داشتید باردار شوید بایستی خطر ابتلا به کرونا ناشی از تماس های روتین مربوط به ویزیت های بارداری با کادر درمان را درنظر داشته باشید، مخصوصا بارداری که دچار عوارض می شوید و نیاز به مراجعه مکرر به مراکز درمانی پیدا می شود و نیاز به بستری در بیمارستان پیدا می کند.

در واقع این یک انتخاب شخصی است که باردار شوید یا خیر. ولی بارداری در این زمان هیچ منعی ندارد و در صورت رعایت پروتوکل های بهداشتی هیچ خطر ثابت شده ای وجود ندارد و می توان باردار شد.

نکات طلایی و پایانی

مادران باردار سعی نمایید برای حفظ سلامت و نوزاد خود از مراجعه حضوری به متخصص زنان و زایمان خودداری نمایید و مشاوره آنلاین انجام دهید و اگر نیاز به مراجعه حضوری بود حتما قبل از مراجعه ساعت دقیق ویزیت خود را تعیین نموده تا در زمان مقرر به مطب مراجعه نموده و زمان کمتری را در آنجا حضور داشته باشید.

راه های ارتباطی با دکتر ماندانا لطفی یگانه:

شماره های تماس: ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴ – ۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰

صفحه اینستاگرام: drmandanalotfi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.​

دکتر ماندانا لطفی یگانه جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر ماندانا لطفی یگانه
متخصص زنان و زایمان، نازایی – جراحی زیبایی زنان

پاسخ

پنج + 19 =

Call Now Buttonتماس با پزشک