[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

دانستنی های درباره زایمان سزارین

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

زایمان سزارین

زایمان سزارین یکی از پرطرفدارترین روش های زایمان است که در کشور ایران اکثریت زنان تمایل به انجام زایمان سزارین دارند. این روش زایمان همانند یک جراحی است که نیاز به برش بر روی ناحیه شکم می باشد.

دانستنی های درباره زایمان سزارین

دانستنی های درباره زایمان سزارین

انواع روش های زایمان سزارین

زایمان سزارین با دو روش بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی انجام می شود.

زایمان سزارین با بیهوشی عمومی

در روش بیهوشی عمومی، داروهای بیهوشی توسط متخصصین بیهوشی به مادر تزریق می شود و یک بیهوشی کامل و فرو رفتن به خواب عمیقی برای مادر ایجاد می گردد.

زایمان سزارین با بی حسی موضعی

روش بی حسی موضعی به دو روش اپیدورال و اسپاینال انجام می گیرد. در حقیقت در این روش ماده ای در فضای نخاعی توسط متخصص بیهوشی تزریق می گردد و در نتیجه ناحیه کمر تا انتهای پا بی حس می شود.

در این روش مادر به هیچ عنوان دردی را احساس نخواهد کرد اما کاملا هوشیار و بیدار می باشد و پس از تولد نوزاد می تواند صدای نوزاد را بشنود و آن را در آغوش گیرد. معمولا پس از زایمان با این روش مادر تا حدود دو ساعت درد ندارد و وضعیت عمومی او نرمال بوده و می تواند با نوزاد و اطرافیان خود ارتباط برقرار نمایید.

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

یکی از سوالات شایع در میان افراد این است که آیا زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین؟ البته این سوال کمی شبه برانگیز است که بایستی گفت هیچ کدام از این دو روش نسبت به دیگری ارجحیت ندارند، بلکه روش انجام زایمان براساس شرایط بیمار مشخص می شود، که این فرد خاص بهتر است زایمان طبیعی داشته باشد یا سزارین.

اما بعنوان یک قانون کلی در صورتی که فردی هیچ مشکل خاصی نداشته باشد و بتواند یک زایمان طبیعی خوب و بدون عارضه داشته باشد قطعا این روش بهتر از آن است که بدون هیچ دلیلی بخواهیم زایمان سزارین انجام دهیم.

عوارض زایمان سزارین

زایمان سزارین به نسبت زایمان طبیعی با عوارض بیشتری همراه است در صورتی که تا به امروز به ندرت شاهد چنین عوارضی بودیم. به هر حال زایمان سزارین با عوارضی همچون؛ بیهوشی، جراحی، ریسک عفونت و خونریزی همراه است. برای پیشگیری از چنین عوارضی بهتر است قبل از مراجعه به پزشک در انتخاب پزشک و متخصص زنان و زایمان خود دقت نمایید.

دکتر ماندانا لطفی یگانه جراح و متخصص زنان و زايمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ماندانا لطفی یگانه مراجعه نمایید.

آیا تزریق بی حسی در کمر باعث بروز درد کمر در آینده نمی شود؟

یکی از نگرانی ها در افرادی که قصد زایمان سزارین با بی حسی موضعی دارند، درد کمر ناشی از بی حسی موضعی در این ناحیه است. همان طور که می دانید طبیعتا بارداری سبب شل و کشیده شدن عضلات شکم و عضلات دو طرف ستون فقرات می شود ولی باید گفت کمر درد جز عوارض این روش نیست و می تواند به دلیل فعالیت های مادر اتفاق افتد.

چه افرادی کاندید مناسب زایمان سزارین هستند؟

افرادی که سابقه زایمان سزارین دارند، توصیه می شود که زایمان بعدی آن ها به صورت سزارین انجام شود.

در مواردی که جفت به صورت غیرطبیعی جایگزینی پیدا کرده و چسبندگی شدید بافت دیواره رحم وجود داشته باشد.

در صورتی که مادر سابقه جراحی میومکتومی بر روی رحم دارد و رحم باز شده است. به دلیل آنکه احتمال پارگی در زایمان وجود دارد، به همین دلیل ترجیح داده می شود تا زایمان سزارین صورت گیرد.

در صورت ابتلا به عفونت هرپسی در ناحیه واژینال و عفونت اچ آی وی در مادر بهترین روش زایمان، سزارین خواهد بود زیرا زایمان طبیعی سبب انتقال عفونت به جنین می شود.

گاهی اوقات بنا به شرایط خاص جنین و در معرض خطر بودن آن، مادر مجبور به انجام زایمان سزارین می باشد. از جمله این شرایط عبارت است از:

قرار گرفتن جنین در شرایط خاص و قادر به تحمل زایمان طبیعی نبودن و احتمال بروز عوارض از عوامل است که می بایست حتما زایمان به صورت سزارین انجام گیرد.

همچنین چندقلویی، مشکلات RH خونی در جنین، جنین نارس یا دیررس، قرار گرفتن غیرطبیعی جنین، جفت سرراهی و پایین، بزرگ بودن جنین و متناسب نبودن سر جنین با لگن مادر از دیگر عواملی است که سبب می شود تا زایمان سزارین انجام شود.

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

طبیعتا انجام برخی فعالیت های روزمره و فعالیت های ورزشی بهتر است به مدت یک تا دو هفته انجام نشود تا هیچ گونه درد و فشاری به فرد وارد نگردد.

احساس کمی درد در ناحیه جراحی یک امر طبیعی است که بهتر است احساس خود را با متخصص زنان و زایمان مطرح نمایید تا در صورت لزوم از داروهای مسکن استفاده کنید.

خونریزی پس از زایمان طبیعی است ولی اگر غیر طبیعی به نظر آمد بهتر است با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید.

افراد پس از زایمان تنها مجاز هستند که از پدهای بهداشتی استفاده نمایند و استفاده از تامپون های داخلی ممنوع می باشد.

در صورت داشتن هر گونه عفونت، قرمزی و التهاب در ناحیه بخیه بهتر است به دور از هر اتلاف وقتی با پزشک خود مشورت نمایید.

کلام آخر

زایمان سزارین یک نوع روش زایمان به دور از خطر است، اما قبل از آنکه اقدام به تصمیم گیری در خصوص روش زایمان بهتر است با یک متخصص زنان و زایمان در این زمینه مشورت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر ماندانا لطفی یگانه جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر ماندانا لطفی یگانه
متخصص زنان و زایمان، نازایی – جراحی زیبایی زنان

پاسخ

دو × 4 =

Call Now Buttonتماس با پزشک