[0919] 4468244 - [021] 26806140
ساعات کاری دوشنبه 12:00 تا 16:00 ، چهارشنبه 15:30 تا 19:00

تست پاپ اسمیر

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

پاپ اسمیر، تستی است که به منظور بررسی سرطان دهانه رحم و یا برخی عفونت های واژنی و رحمی از سوی پزشک تجویز می شود. هر گونه عفونت باکتریایی و قارچی در رحم، از طریق این تست تشخیص داده خواهد شد.

سرطان دهانه رحم، نتیجه رشد غیر قابل کنترل سلول ها در دهانه رحم می باشد. این سرطان عمدتا در پی عفونت های مکرر با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. HPV، عفونت شایعی است که از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

در بسیاری از موارد، این عفونت بدون دنبال کردن اقدامات درمانی بهبود می یابد و آثاری از آن در بدن باقی نخواهد ماند، اما در صورت عدم بهبودی به سرطان دهانه رحم تبدیل خواهد شد. البته ممکن است چندین سال طول بکشد تا این عفونت تبدیل به سرطان شود.

انجام منظم تست پاپ اسمیر، علاوه بر تشخیص و درمان سلول های سرطانی، از بروز سرطان دهانه رحم نیز پیشگیری می کند. تشخیص این سرطان در مراحل اولیه، به درمان موثرتر کمک خواهد کرد.

معمولا انجام این تست، قبل از سی سالگی توصیه نمی شود. چرا که عفونت HPV  در خانم های جوانی که از لحاظ جنسی فعال هستند، بیشتر شایع می باشد.

همه چیز درباره تست پاپ اسمیر

روند انجام تست پاپ اسمیر

جهت انجام این تست، نمونه ای از سلول های دهانه رحم و در طول معاینه لگنی گرفته می شود. نمونه گرفته شده بعد از ارسال به آزماشگاه، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در ابتدا، اسپکولوم داخل واژن قرار می گیرد. اسپکولوم، ابزار پلاستیکی و یا فلزی است که با باز نگه داشتن واژن، امکان مشاهده آسان دهانه رحم را برای پزشک فراهم می سازد. در مرحله بعد، نمونه ای از سلول ها و موکوز اگزوسرویکس گرفته می شود. نمونه ای از اندوسرویکس نیز گرفته خواهد شد.

در پایان، نمونه های گرفته شده به آزمایشگاه اسال خواهند شد.

  • خانم های 21 تا 29 سال، باید هر سه سال یک بار نسبت به انجام این تست اقدام کنند.
  • خانم های 30 تا 65 سال باید این تست را به تنهایی هر سه سال یک بار و پاپ اسمیر به همراه تست HPV را هر پنج سال یک بار انجام دهند.
  • خانم هایی که در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند، باید این تست را در سنین پایین تر انجام دهند.
  • در صورت مشاهده علائمی از قبیل خونریزی غیر طبیعی از واژن و یا دردهای لگنی، انجام این تست توصیه می شود.

آیا جهت انجام تست پاپ اسمیر، آمادگی خاصی نیاز می باشد؟

توجه داشته باشید این تست نباید در دوران قاعدگی انجام شود. بهترین زمان انجام تست، پنج روز بعد از پایان خونریزی می باشد.

معمولا توصیه می شود بیست و چهار ساعت قبل از انجام پاپ اسمیر از برقراری رابطه جنسی، استفاده از محصولات واژنی مانند کرم و اسپری و یا مصرف داروهای ضد بارداری، خودداری شود.

ممکن است از بیمار خواسته شود قبل از تست، مثانه خود را خالی کند.

دوش واژینال، دو تا سه رو قبل از انجام تست توصیه نمی شود.

تمام نکاتی که از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد، باید رعایت شوند.

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که تست پاپ اسمیر، همان معاینه لگنی نیست. در طول معاینه لگنی، پزشک به بررسی ارگان های تناسلی از جمله رحم و تخمدان ها می پردازد و ممکن است تست هایی برای بیماری های مقاربتی را انجام دهد.

معمولا پاپ اسمیر حین معاینه لگنی انجام می شود.

در برخی موارد، معاینه لگنی بدون تست پاپ اسمیر انجام می شود، اما تست پاپ اسمیر در تشخیص سرطان دهانه رحم و یا شرایط پیش سرطانی نیاز می باشد.

نتایج تست پاپ اسمیر

منفی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر، به معنای عدم مشاهده عفونت و طبیعی بودن ظاهر سلول ها می باشد.

گاهی ممکن است تعداد کافی سلول مشاهده نشود و یا این که سلول ها به خوبی تشخیص داده نشوند، که در چنین شرایطی، تست دو تا سه ماه بعد مجدد تکرار می شود. البته این مورد الزاما به معنای وجود مشکل جدی نمی باشد.

در صورتی که پاپ اسمیر به تنهایی انجام شده باشد، وجود سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم نشان می دهد که تست HPV نیز باید انجام شود تا مشخص شود که آیا عفونت HPV علت تغییر سلولی است یا خیر.

در صورتی که تست HPV منفی و پاپ اسمیر طبیعی باشد، احتمل ابتلا به سرطان دهانه رحم پایین می باشد.

در صورتی که تست HPV مثبت و پاپ اسمیر طبیعی باشد، سلول های دهانه رحم عفونی شده اند و احتمال ابتلا به HPV وجود دارد، اما در این حالت نیز ناهنجاری در سلول های دهانه رحم مشاهده نخواهد شد.

در صورتی که تست HPV منفی و پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، عفونت با ویروس HPV وجود ندارد و علت اصلی غیر طبیعی شدن سلول های دهانه رحم نیز مشخص نخواهد بود.

در صورتی که تست HPV مثبت و پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، سلول های دهانه رحم عفونی شده اند و احتمال ابتلا به HPV بالاست.

آیا غیر طبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر، الزاما به معنای ابتلا به سرطان می باشد؟

در برخی موارد، غیر طبیعی بودن نتایج تست پاپ اسمیر می تواند نشانه ای باشد از ابتلا به سرطان، اما نه در تمامی موارد. سلول های دهانه رحم دائما در حال تغییر و ترمیم هستند. گاهی نیاز به انجام تست های بیشتری است تا نتایج اصلی این تست مشخص گردد.

بسته به سن و سابقه پزشکی، بیمار باید به طور مرتب نسبت به انجام تست پاپ اسمیر اقدام کند.

آیا در صورتی که خانمی واکسن HPV دریافت کرده باشد، نیازی به انجام تست های غربالگری سرطان دهانه رحم می باشد؟

بله، حتی در صورت دریافت واکسن، انجام تست های غربالگری سرطان نیاز می باشد. چرا که واکسن از ابتلا به تمامی گونه های ویروس HPV محافظت نمی کند و سرطان دهانه رحم در تمامی موارد به دلیل عفونت با این ویروس نمی باشد.

تست پاپ اسمیر، از جمله تست های غربالگری محسوب می شود. برخی ناهنجاری ها و تغییرات با یک بار تست پاپ اسمیر تشخیص داده نمی شوند، به همین خاطر است که توصیه می شود این تست به طور منظم تکرار شود.

دکتر ماندانا لطفی یگانه جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر ماندانا لطفی یگانه
متخصص زنان و زایمان، نازایی – جراحی زیبایی زنان

پاسخ

شش + سه =

Call Now Buttonتماس با پزشک